Pieraksta tālrunis: 67069280
Iestatījumi
Fonta izmērs
Kontrasts

Svinīgi atklāta Sirds ķirurģijas anestezioloģijas un intensīvās terapijas nodaļa, Asinsvadu ķirurģijas hibrīdzāle un Sirds ķirurģijas operāciju bloks

22.04.2024

Šodien, 2024.gada 22.aprīlī, klātesot veselības ministram Hosamam Abu Meri, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas (Stradiņa slimnīca) valdei un iesaistīto struktūrvienību vadībai un darbiniekiem, svinīgi atklāta Sirds ķirurģijas centra jaunizbūvētā Sirds ķirurģijas anestezioloģijas un intensīvās terapijas nodaļa un Sirds ķirurģijas operāciju bloks, kā arī Asinsvadu ķirurģijas centra Asinsvadu ķirurģijas hibrīdzāle. Jaunās telpas padarīs drošāku un ērtāku pacientu un ārstniecības personāla vidi, būtiski uzlabojot ārstniecības pakalpojumu sniegšanas iespējas un nodrošinot visaugstākā līmeņa un sarežģītības pakāpes sirds un asinsvadu operācijas.

Stradiņa slimnīcas Sirds ķirurģijas centrs ir vienīgā vieta Latvijā, kur tiek sniegta ķirurģiska palīdzība visiem pieaugušajiem valsts iedzīvotājiem ar visplašākā spektra sirds slimībām 24 stundas diennaktī. Centrs savas vairāk nekā 50 gadu pastāvēšanas laikā ir izveidojis un nostiprinājis izcilu profesionāļu komandu, kas ieņem vadošu lomu Baltijā vairākās jomās, īpaši koronārajā ķirurģijā, mazinvazīvā sirds vārstuļu ķirurģijā u.c.

Ik gadu centrs palīdz atgriezties pilnvērtīgā ikdienas dzīvē aptuveni 1000 Latvijas iedzīvotājiem vecumā no 18 līdz pat 91 gadam, kuru dzīves kvalitāte pirms operācijas ir bijusi ievērojami samazināta, veselība un prognozējamā dzīvildze ir bijusi ļoti slikta. Tiek prognozēts, ka cilvēku skaits, kam būs nepieciešama sirds operācija, tuvākajos gados tikai pieaugs, jo kopējais gados veco cilvēku skaits Latvijā katru gadu pieaug ne tikai relatīvos, bet arī absolūtos skaitļos.

Stradiņa slimnīcas ārsti nodrošina palīdzību pacientiem asinsvadu slimību vai traumu gadījumos un veic visa veida asinsvadu operācijas. Šajā centrā gadā tiek ārstēti vairāk nekā 2500 slimnieku un veiktas 2000 dažādas klasiskās ķirurģijas un endovaskulārās asinsvadu operācijas. Asinsvadu ķirurģijas centrs ir viens no Baltijā vadošajiem aortas endoprotezēšanas centriem un ir atpazīstams arī Eiropā un Amerikā.

Stradiņa slimnīcas viens no stratēģiskajiem attīstības virzieniem ārstnieciskajā attīstībā un zinātniskajā pētniecībā ir kardioloģija. Tāpēc, atklājot jaunās ārstniecības telpas, Stradiņa slimnīca spērusi nozīmīgu soli, lai būtiski uzlabotu veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu pacientiem un ārstniecības personālam.

Jaunās Sirds ķirurģijas anestezioloģijas un intensīvās terapijas nodaļas telpas ir gaišas un modernas. Nodaļā izbūvētas četras jaunas mūsdienu prasībām atbilstošas  intensīvās terapijas palātas ar kopumā 10 gultas vietām un jaunu aprīkojumu. Nodaļā izveidotas ērtas personāla darba un atpūtas telpas, kā arī noliktavas.

Veicot mūsdienu prasībām atbilstošu telpu funkcionālu pārplānošanu un inženierkomunikāciju nomaiņu, tapusi jauna Asinsvadu ķirurģijas hibrīdzāle ar modernu robotizētu attēlveidošanas sistēmu – hibrīdangiogrāfu, kas īpaši pielāgots operāciju zālei. Jaunā iekārta ļauj veikt sarežģītas asinsvadu operācijas mazinvazīvā veidā, apvienojot klasisko ķirurģiju ar mūsdienīgām mazinvazīvām endovaskulārām asinsvadu ārstēšanas metodēm rentgena kontrolē. Tā ir Baltijā pirmā šīs paaudzes hibrīdoperāciju zāles iekārta. Hibdrīzāle ietver ne tikai operācijas zāles, bet arī pacientu, personāla un tehnisko telpu izbūvi.

Plānots, ka hibrīdoperāciju zāli izmantos arī ginekologi – dzemdību speciālisti, nodrošinot komplicētas dzemdības; tāpat plānots zāli izmantot arī plaušu hipertenzijas ārstēšanai.

Savukārt Sirds ķirurģijas operāciju blokā tagad ir četras modernas operāciju zāles, kas atbilst visaugstākajiem pasaules standartiem un tehnoloģiskajā ziņā ļauj realizēt vissarežģītākās operācijas. Operāciju zāles aprīkotas ar digitāliem risinājumiem – vadības sistēmu, kas regulē mikroklimatu un attēlo reālos un iepriekš veiktos pacientu izmeklējumus. Telpas aprīkotas ar jaunām lampām un videosistēmām, kas atļauj veikt operāciju ierakstus un translācijas. Operāciju blokā izveidotas modernas atpūtas un darba telpas, kā arī ģērbtuves personālam.

Apmeklējot jaunas telpas, veselības ministrs Hosams Abu Meri uzsver: “Investīcijas modernā  veselības aprūpes infrastruktūrā ir būtisks ieguldījums labklājībā –  jaunās Sirds un asinsvadu  ķirurģijas un ārstniecības telpas uzlabos ne tikai pacientu komfortu un drošību, bet arī radīs atbilstošu  vidi ārstniecības personālam. Vēlos uzsvērt, ka moderna darba vide ir būtisks ārstniecības personāla  motivēšanas instruments. Attīstot  un modernizējot Stradiņa slimnīcas Sirds un asinsvadu ķirurģijas  telpu bloku, speram nozīmīgu soli mūsu mērķu sasniegšanā, lai uzlabotu veselības aprūpes  pakalpojumus Latvijā, stiprinot gatavību ārkārtas situācijām.”

 

 

 

 

Stradiņa slimnīcas valdes priekšsēdētājs Lauris Vidzis norāda: “Šodien ir nozīmīgs pavērsiens mūsu ceļā uz veselības aprūpes pakalpojumu uzlabošanu – atklājot jaunās telpas, mēs ar jaunu sparu turpināsim sniegt visaugstākās kvalitātes ārstniecības pakalpojumus. Mūsu talantīgie ārsti, brīnišķīgās māsas, aprūpes un atbalsta personāls un pārējie darbinieki ir mūsu lepnums, tāpēc esmu patiesi priecīgs, ka līdz ar jaunajām telpām būtiski uzlabosies arī personāla labklājība!”

 

 

 

 

 

 

Latvijas Kardioloģijas centra vadītājs profesors Andrejs Ērglis stāsta: "Medicīnas galvenais uzdevums ir nodrošināt sabiedrības dzīves kvalitāti. To iespējams paveikt, izmantojot zināšanas, augstvērtīgas tehnoloģijas, mūsdienīgu un iedvesmojošu vidi un veselības aprūpes pieejamību. Savukārt dzīves kvalitāte nosaka laimes indeksu, kuru noteikti vēlamies Latvijā celt. Mēs esam uz pareizā ceļa – ārstējot paaugstinātu holesterīnu un asinsspiedienu, 10 gadu laikā esam samazinājuši šo riska faktoru izplatību par deviņiem procentiem. Tas savukārt ir palīdzējis samazināt saslimstību ar miokarda infarktu par 33%, tomēr jāsaprot, ka tas vēl vairāk palielina nepieciešamību pēc augstvērtīgas miokarda revaskularizācijām un sirds vārstuļu operācijām. Esmu pārliecināts, ka katra jauna tehnoloģija un veselību veicinoša vide jaunajā slimnīcā šo progresu ievērojami paātrinās."

 

 

 

Asinsvadu ķirurģijas centra virsārsts profesors Dainis Krieviņš, informējot par Asinsvadu ķirurģijas hibrīdzāli, skaidro:Līdz šim sarežģītas asinsvadu operācijas tika veiktas, pielāgojot rentgena laboratorijas, kur nebija iespējas veikt atvērtas ķirurģiskas operācijas vai operāciju zālēs bez piemērotas radioloģiskās kontroles. Jaunās zāles atvēršana palielinās pacientu drošību un iespējamo palīdzības apjomu asinsvadu patoloģijas gadījumā. Tas ļaus ietaupīt līdzekļus, jo daļu operāciju varēs veikt kombinēti vienā posmā, pretēji divām stacionēšanās reizēm slimnīcā. Šis ir neapšaubāmi progresīvs solis Eiropas standartu virzienā, tomēr jāatzīst, ka modernā aparatūra ir pielāgota morāli un fiziski novecojušās telpās, tāpēc ļoti būtiski attīstīt Stradiņa slimnīcas nākamo būvniecības kārtu – tā saucamo B korpusu, kurā varētu izveidot visaugstākajiem standartiem atbilstošu Hibrīdoperāciju zāli.”

 

 

 

Sirds ķirurģijas centra virsārsts docents Mārtiņš Kalējs saka: ”Tā kā prognozes vēsta, ka tuvākajos gados Latvijā pieaugs senioru skaits, kam būs nepieciešama sirds operācija, sirds ķirurģijas intensīvās terapijas nodaļas paplašinājums un jaunās operāciju zāles ir pirmais, bet ļoti nozīmīgs solis sirds ķirurģijas turpmākai attīstībai, kas nepieciešama, lai pielāgotos izmaiņām Latvijas populācijas vecumstruktūrā. Stradiņa slimnīcas sirds ķirurģijas pacienta vidējais vecums ir aptuveni 68 gadi un mērķis ir, lai šie cilvēki pēc operācijas spētu būt pilnvērtīgi, aktīvi Latvijas iedzīvotāji vēl daudzus gadus. Tādēļ ar īpašu gandarījumu jāatzīst, ka Stradiņa slimnīcas renovētās operāciju zāles atbilst visaugstākajiem pasaules standartiem un tehnoloģiskajā ziņā ļaus realizēt vissarežģītākās operācijas. Ar nepacietību gaidām jaunā B korpusa būvniecību, kas spētu nodrošināt pieaugošās prasības pēc augsta līmeņa pirms un pēc operācijas palātām, kas būtu atbilstošas mūsdienu agrīnas rehabilitācijas standartiem un nodrošinātu ērtāku un drošāku darba vidi mūsu darbiniekiem.”

 

Plašāks ieskats svinīgajā atklāšanas pasākumā skatāms te.

Jaunie ārstniecības objekti īstenoti Stradiņa slimnīcas infrastruktūras attīstības projekta “Stradiņa slimnīcas attīstība kvalitatīvu pakalpojumu nodrošināšanai” ietvaros. Tā ietvaros veikti ievērojami remontdarbi vairākās Slimnīcas ēkās, t.sk. arī uzbūvēta jaunā moduļu ēka. Jaunuzbūvētās telpas patlaban izmanto Neatliekamās medicīnas centrs un operāciju bloks. Ēkas plānojums un funkcionalitāte īpaši pielāgota dažādām neparedzētām situācijām – tā ir ērti pārveidojama, nodalāmas palātas un pacientu plūsmas. Projekta ietvaros iegādātas remontēto telpu aprīkošanai nepieciešamās medicīnas tehnoloģijas, mēbeles un aprīkojums.

Projekta kopējās izmaksas ir 23 678 296 eiro, no tām 16 915 473 eiro Eiropas Reģionālā attīstības fonda finansējums, 5 256 373 eiro valsts budžeta finansējums un 1 506 450 eiro slimnīcas budžeta finansējums. Infrastruktūras attīstības projekta īstenošana uzsākta 2022.gada septembrī, bet plānots pilnībā pabeigt būvniecības darbus plānots 2024.gada augustā. Sīkāka informācija par projektu pieejama šeit.

Par Stradiņa slimnīcu

Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca ir viena no lielākajām daudzprofilu slimnīcām valstī, kas sniedz pilna apjoma neatliekamo un plānveida medicīnisko palīdzību. Stradiņa slimnīca ir vienīgā slimnīca Latvijā, kas nodrošina orgānu transplantāciju. Stradiņa slimnīca nodrošina pirms un pēc diploma izglītību, veic zinātniskus pētījumus un nodrošina jaunu ārstniecības metožu un tehnoloģiju aprobēšanu un ieviešanu Latvijā. Slimnīca ir septītais lielākais darba devējs valstī, kur strādā vairāk nekā 3500 darbinieku.

Projektu līdzfinansē REACT-EU finansējums pandēmijas krīzes seku mazināšanai.

Jaunākie raksti

Stradiņu lepnums – 2024 apbalvošanas ceremonijā apbalvotas labākās Stradiņa slimnīcas māsas

Stradiņu lepnums – 2024 apbalvošanas ceremonijā apbalvotas labākās Stradiņa slimnīcas māsas

Izveidots tīmekļa resurss vēža pacientiem un viņu tuviniekiem – “Pacientu akadēmija”

Izveidots tīmekļa resurss vēža pacientiem un viņu tuviniekiem – “Pacientu akadēmija”

Godinot māsu un vecmāšu profesiju, Stradiņa slimnīcā nedēļas garumā notiek dažādas aktivitātes; 15.maijā – bezmaksas konsultācijas iedzīvotājiem

Godinot māsu un vecmāšu profesiju, Stradiņa slimnīcā nedēļas garumā notiek dažādas aktivitātes; 15.maijā – bezmaksas konsultācijas iedzīvotājiem