Prostatas operācija (laparoskopsika radikāla prostatektomija)

Laparoskopiskā radikālā prostatektomija ir minimāli invazīva ķirurģiska operācija, ko izmanto dažādu prostatas vēža stadiju ārstēšanā.

Laparoskopiskā ķirurģija atšķiras no tradicionālās vaļējās operācijas ar to, ka operācijas veikšanai tiek veikti četri mazi griezieni, nevis viens liels. Tas rada mazāku vēdera traumu, labākus rētu dzīšanas (kosmētiskos) rezultātus un parasti ātrāku atveseļošanās procesu.
Paula Stradiņa KUS Uroloģijas centrā ik gadu tiek veiktas vairāk kā 150 laparoskopiskas prostatektomijas.

Vairāk par pakalpojumu

Operācijas veikšana aizņem vidēji 2 stundas, pacienti parasti agrīnajā pēcoperācijas periodā jūtas daudz labāk un viņiem ir ievērojami mazāk sāpju.

Laparoskopiskā pieeja ļauj operējošam ārstam labāk apskatīt iegurņa zonu, kur atrodas prostata, tādējādi ļaujot precīzi vizualizēt prostatu un tai apkārt esošās struktūras (nervi, asinsvadi, limfmezgli). Pacienti arī piedzīvo ievērojami mazāku asins zudumu.

Kas notiek laparoskopiskās prostatektomijas laikā?

Operācija norit vispārējā anestēzijā. Jūsu urologs veiks nelielus iegriezumus, lai ievietotu ķirurģiskos instrumentus un videokameru. Pēc tam ārsts izdala un izņem prostatas dziedzeri no apkārtējiem audiem. Tiek izņemti arī sēklas pūslīši un, ja nepieciešams, izņemti arī limfmezgli ( ne visām slimības stadijām tas nepieciešams), kā arī zema riska stadijas prostatas audzējam iespējams saglabāt nervu kūlīti, kas atbild par vīrieša potenci. Operācijas noslēguma etapā urologs savieno urīnizvadkanālu ar  urīnpūsli – izveido tā saucamo anastamozi.

Pirmajā pēcoperācijas dienā, parasti, pacients drīkst dzert, ēst un staigāt pa palātu.

Pacients tiek izrakstīts ar urīnpūšļa ilgkatetru, kas tiks evakuēts, vienojoties ar Jūsu ārstējošo ārstu, vidēji pēc 7- 10 dienām. Brūces pārsiešana ilgst līdz 5 dienām, šuvju evakuācija nav nepieciešama.

Vismaz četras nedēļas pēc operācijas jāizvairās no smagumu celšanas (maksimāli 5 kg), vannošanās un pirts apmeklējuma.

Laparoskopiskās prostatektomijas priekšrocības:

  • Labāka anatomisko struktūru vizualizācija ārstam operācijas laikā
  • Saīsināts uzturēšanās laiks slimnīcā (vidēji 3-5 dienas)
  • Mazākas pēcoperācijas sāpes
  • Īsāks atveseļošanās laiks
  • Ātrāka atgriešanās pie normālas ikdienas  (viena līdz divas nedēļas) un darba dzīves (3-4 nedēļas).
  • Mazākas operācijas rētas