Pirmo reizi Ķirurģijas klīnikā kuņģa vēzi operē laparoskopiski

3. Maijs

Šī gada martā mūsu slimnīcas Ķirurģijas klīnikā pirmo reizi kuņģa vēža pacientam audzēju izoperēja laparoskopiski. Tas nozīmē, ka visu kuņģi un arī limfātiskos audus izņem ar četru nelielu griezumu palīdzību, nevis vaļējā operācijā. Pacients var celties kājās jau nākamajā dienā un vēl pēc dažām dienām doties mājās. Gadā šāda operācija būtu jāveic 20–25 pacientiem.

Pirmā operācija tika veikta 52 gadus vecai sievietei, kurai tika atklāts ļaundabīgs kuņģa audzējs trešajā stadijā ar izplatību reģionālajos limfmezglos. Pirms ķirurģiskās ārstēšanas paciente saņēma ķīmijterapijas kursu. Operāciju veica dr. Sergejs Šapovalovs un Ķirurģijas klīnikas vadītājs, profesors Jānis Gardovskis, asistēja vitrsārsts dr. Māris Pavārs un ķirurģijas rezidente dr. Elīna Tauvēna. Anestēziju nodrošināja dr.Inta Matulēna un anestēzijas māsa Vineta Vīksna. Medmāsa Dzintra Siliņa un māsu palīgs Marina Lukša rūpējas par operācijas inventāru un medicīniskajiem materiāliem.

Operācija ilga 7 stundas, bez tehniskiem sarežģījumiem un ar minimālu asins zudumu. Pēcoperācijas periodā pacientei netika atzīmētas ķirurģiskas komplikācijas. Rehabilitācijas periods tika uzsākts agrīni, un jau pirmajā pēcoperācijas dienā paciente spēja piecelties no gultas. Izmeklējot operācijas laikā iegūto materiālu, tika konstatēts, ka audzējs ir izņemts veselo audu robežās, kā arī tika evakuēti apkārtējie limfmezgli. Paciente tika izrakstīta no stacionāra apmierinošā stāvoklī un turpina novērošanos ambulatori ķirurga un onkologa uzraudzībā.

Ķirurģijas klīnikas vadītājs, profesors Jānis Gardovskis: "Tas ir solis uz priekšu attīstībā, ka varam piedāvāt jaunas un progresīvas metodes, kas pacientam patīk. Pie šīs operācijas var darboties pat precīzāk, jo tuvāk un labāk redzam. Tā tehnika palīdz ļoti perfekti."

Līdz šim Ķirurģijas klīnika plaši pielietoja laparoskopisku pieeju resnās zarnas, aknu, kā arī aizkuņģa dziedzera korpusa un astes daļas audzēju gadījumā. Veicot šīs operācijas tika iegūtas zināšanas, kā arī noslīpētas praktiskās iemaņas. Papildus tam, Ķirurģijas klīnikas speciālisti bieži brauc stažēties uz ārzemēm, kur papildina savas zināšanas un uzkrāj nepieciešamo pieredzi.

Latvijas Televīzijas veidotajā sižetā ārsti vairāk stāsta par jauno metodi, kā arī var iepazīties ar otru mūsu pacientu, kuram kuņģa vēzi izņēma laparaskopiski – ar dažiem nelieliem iegriezumiem. 

Kuņģa vēža laparoskopija PSKUS

Foto: Ivans Milovs/LTV