Gastrektomija

Gastrektomija ir kuņģa vai kuņģa daļas izņemšana. Šo operāciju veic stacionārā vispārējā narkozē. Ir divi operāciju veidi: atvērta gastrektomija un laparoskopiska gastrektomija.
Vairāk par pakalpojumu


Atvērta gastrektomija - veic caur vertikālu griezienu vēdera priekšējā sienā. Laparoskopiska gastrektomija - mazāk invazīva operācija, kuru veic caur vairākiem maziem griezieniem vēdera priekšējā sienā ar speciāliem instrumentiem. Šīs operācijas priekšrocības ir mazākas sāpes pēcoperācijas periodā un īsāks pēcoperācijas periods, kas jāpavada slimnīcā. Tomēr ne visu kuņģa slimību gadījumā iespējama laparoskopiska operācija. Operācijas veidu un apjomu atkarībā no saslimšanas izvēlēsies jūsu ārstējošais ķirurgs.

Ir trīs kuņģa operāciju veidi:
• Daļēja gastektomija, kas ir kuņģa daļas izņemšana. Visbiežāk izņem kuņģa lejasdaļu (t.s. distāla rezekcija).
• Totāla gastretomija, kas ir visa kuņģa izņemšana.
• Kuņģa kreisās puses izņemšana, kuru parasti veic ķermeņa svara samazināšanas nolūkos (Sleeve gastrektomija).

Daļēja gastrektomija.
Ķirurgs izņems daļu no kuņģa. Jūsu ķirurgs var arī noņemt tuvumā esošos limfmezglus, ja jums ir aizdomas par vēža šūnām tajos. Šajā operācijā, ķirurgs atvienos divpadsmitpirkstu zarnu no kuņģa, kas ir pirmā daļa no tievās zarnas, kas saņem daļēji sagremotu pārtiku no kuņģa. Tad, atlikusī daļa no kuņģa tiks savienota ar tievo zarnu. Mākslīgi izveidotu savienojuma vietu starp zarnu trakta daļām sauc par anastomozi.

Totāla gastrektomija.
Pirmā operācijas etapā tiek pilnībā izņemts kuņģis un tā apkārtesošie taukaudi, kuros atrodas vairākums limfmezglu. Otrā etapā tiek atjaunota zarnu trakta nepārtrauktība - ķirurgs savieno barības vadu ar tievo zarnu. Totāla gastrektomija ir indicēta vairākumā kuņģa vēža gadījumos.

Sleeve gastrektomija.
Šīs operācijas laikā tiek izņemtas līdz 3/4 kuņģa ar mērķi samazināt tā tilpumu. Atlikusī daļa tiek vilkta uz augšu un sašūta. Tas rada mazāku, garāku kuņģi. Sleeve gastrektomija indicēta kā svara samazinošā operācija.

Kuņģa pilna vai daļēja izņemšana būtiski neietekmē spēju sagremot pārtiku vai uzņemt šķidrumu, bet pēc šīs operācijas ir jāievēro pāris dzīvesveida izmaiņas.
Parasti gastrektomiju veic pie kuņģa saslimšanām, kuras nevar ārstēt ar medikamentiem. Piemēram:
• Labdabīgi veidojumi, kas var progresēt par vēzi.
• Smaga asiņošana vai asiņošana, kuru nevar apturēt endoskopiski (neatliekama operācija).
• Iekaisīgi procesi kuņģa gļotādā.
• Kuņģa polipi, veidojumi, kas atrodas kuņģa dobumā.
• Kuņģa ļaundabīgs audzējs.
• Kuņģa vai divpadsmitpirkstu zarnas smaga čūlas slimība, kas nepadodas cita veida ārstēšanai.

Daži gastrektomijas veidi tiek veikti, lai ārstētu aptaukošanos. Padarot kuņģa apjomu mazāku, tas piepildās ātrāk un ātrāk iestājas sāta sajūta. Tas palīdz ēst mazāk. Tomēr šāda procedūra svara zaudēšanai ir indicēta tikai tad, kad citas ārstēšanas iespējas ir izsmeltas vai neveiksmīgas. Neķirurģiskas svara zaudēšanas metodes ir diēta, fiziskas aktivitātes un medikamenti.

Kuņģa operācijas iespējamas komplikācijas (sarežģījumi):
• Gastroezofagāls reflukss (atvilnis);
• Caureja;
• Dempinga sindroms, kas ir smaga malabsorbcijas forma;
• Operācijas brūces infekcija;
• Iekšēja asiņošana;
• Kuņģa un zarnu satura noplūde vēdera dobumā un krūšu kurvī, ar sekojošu infekciju šajos dobumos (visbiežāk anastomožu nepietiekamības gadījumā);
• Slikta dūša un vemšana;
• Kuņģa skābes noplūde barības vadā (gastroezofageāls atvilnis), kas izraisa hronisku barības vada iekaisumu un sašaurinājumu;
• Tievo zarnu nosprastojums;
• Vitamīnu trūkums (B,D);
• Svara zudums;
• Anēmija.

Fakti par procedūru

Operācija tiek veikta vispārējā narkozē, anesteziologa uzraudzībā, kas nozīmē ka operācijas laikā jūs nejutīsiet sāpes;
Operācija vidēji ilgst divas līdz četras stundas;
Pēc operācijas jāpavada nedēļu līdz divām nedēļām stacionārā (nodaļā) ārstu uzraudzībā;
Ilgstoša darba nespēja līdz 1 mēnesim.

Sagatavošanās procedūrai

Pacientam jābūt tukšā dūšā, tas nozīmē, ka Jūs nedrīkstat ēst un dzert divpadsmit stundas pirms operācijas;
Informējiet ārstu par visiem medikamentiem, kurus Jūs lietojat. Iespējams, ka ir vai nu jāpārtrauc medikamentu lietošana, vai jāpielāgo to deva atbilstoši situācijai. Informējiet ārstu arī par iespējamu alerģiju, ja Jums tāda ir bijusi pret kādu medikamentu, vai citām nopietnām slimībām, ar kurām slimojat;
Informējiet ārstu, ja esat cukura diabēta slimnieks, smēkējat, vai jums ir grūtniecība;
Ierodoties uz operāciju jābūt ambulatori veiktiem izmeklējumiem: Asins grupa, koagulogramma (asins recēšanas izmeklējums), asins bioķīmiskie izmeklējumi (ne vecāki kā 7 dienas) - tos nozīmē ģimenes ārsts.

Izmaksas

Pakalpojumu izmaksām ir informatīva nozīme. Precīza pakalpojuma cena tiek aprēķināta pēc ārsta konsultācijas, ņemot vērā operācijas veidu, anestēzijas veidu un ilgumu, slimnīcā pavadāmo dienu skaitu, kā arī nepieciešamos materiālus, izmantojamās tehnoloģijas, individuālo specifiku un pacienta izvēli.

  • Nosaukums
  • Cena
  • Kods

Pacienta līdzmaksājumi par operāciju

Pacienta līdzmaksājums par ārstēšanos diennakts stacionārā (sākot ar otro dienu)
10.00
300101
+
Līdzmaksājums par vienā stacionēšanas reizē operāciju zālē veiktajām ķirurģiskajām operācijām
31.00
300104

Operācijas cena

Konvencionāla gastrektomija
836.31
230012

Atlabšanas periods pēc operācijas

Pēc kuņģa operācijas brūce tiks slēgta ar šuvēm, jūs pārvedīs uz nodaļu, kur jūs uzraudzīs medmāsa un fiksēs jūsu vitālos rādītājus;
Iespējams jums būs nepieciešama asins pārliešana, ja operācijas laikā ir lielāks asins zudums. Noteikti brīdieniet Jūsu ārstējošo ārstu pirms operācijas, ja esat kategoriski pret asins pārliešanu;
Pēc operācijas jums būs jāpavada slimnīcā no vienas līdz divām nedēļām;
Nekavējoties ziņojat ārstam par sāpēm, kuras nevar kontrolēt ar medikamnetiem. Pēc operācijas vismaz vienu mēnesi jāatturas no lielākas fiziskas slodzes smagumu celšanas virs 5 kg un spiešanās (klepus, grūta defekācija), lai sekmētu brūces sadzīšanu un izvairīties no pēcoperācijas trūces veidošanās.