Pieraksta tālrunis: 67069280
Iestatījumi
Fonta izmērs
Kontrasts

17.novembris - Priekšlaicīgi dzimušo bērnu diena

17.11.2023

17.novembrī visā pasaulē tiek atzīmēta Priekšlaicīgi dzimušo bērnu diena. 

Ar jauku pasākumu 16.novembrī šo dienu atzīmēja arī mūsu slimnīcas Dzemdību nodaļā. Uz pasākumu bija ieradušies vecāki ar bērniem, kas dzimuši priekšlaikus Stradiņa slimnīcā.

Sirsnīgā atmosfērā notika atkalsatikšanās, kā arī diskusija par nodaļas personāla pieredzi sagaidot priekšlaicīgās dzemdības, strādājot ar priekšlaikus dzimušajiem bērniem un viņu vecākiem. Tika prezentēts 92. Jaundzimušo intensīvās terapijas un aprūpes nodaļas neonatalogu kolektīva sagatavots informatīvs materiāls, kuru turpmāk saņems visi priekšlaikus dzimušu bērnu vecāki Stradiņa slimnīcā.

Priekšlaicīgi dzimušiem bērniem ir nepieciešama ļoti īpaša aprūpe un palīdzība jau no piedzimšanas pirmajām minūtēm. Nereti lielākais emocionālais izaicinājums ārstiem ir tieši darbs ar priekšlaikus dzimušo bērnu vecākiem, jo katram vecākam viņa gadījums ir unikāls, ļoti satraucošs un īpašs. Līdz ar to atbalsts ir nepieciešams arī vecākiem, tāpēc tika sagatavots informatīvs materiāls ar svarīgāko informāciju par priekšlaikus dzimušu bērnu pirmajām dienām, izaicinājumiem un ārstu ieteikumiem.

Mūsu slimnīca ir viena no divām ārstniecības iestādēm Latvijā, kurā par priekšlaikus dzimušajiem mazuļiem varam parūpēties jo īpaši.

92. Jaundzimušo intensīvās terapijas un aprūpes nodaļas Virsārste neonataloģe Dr. Dina Apele-Freimane: “Stradiņa slimnīca ir unikāla, jo spējam nodrošināt pilna apjomu nepieciešamos izmeklējumus gan bērnam, gan mammai. Esam vienīgā daudzprofilu slimnīca Latvijā, kas ir arī trešā līmeņa perinatālais centrs. Šeit spējam, ja nepieciešams, nodrošināt arī tādus izmeklējumus kā magnētiskā rezonanse bērnam. Mūsu infrastruktūra un aprīkojums ir vērsts uz to, lai maksimāli nodrošinātu mūsdienīgu aprūpi un atbalstu jaundzimušajiem, kas ir dzimuši priekšlaicīgi. Darbs ir orientēts uz īpaši smagiem gadījumiem. Šajā gadā ap 150 priekšlaikus dzimušie bērni ir nonākuši intensīvā terapijā, kur sniegts  nepieciešamais elpošanas atbalsts, bet kopumā priekšlaikus dzimušo bērnu skaits ir lielāks - pārējiem nav bijusi nepieciešama intensīvā ārstēšana. Pēdējos gados tehnoloģijas ļoti attīstās, kas ļauj palīdzēt priekšlaikus dzimušiem bērniem. Bet tehnoloģijas iet roku rokā ar pētījumu datiem, kas pierāda, ka liela nozīme ir arī pieskārieniem, klātbūtnei, balsij."

92. Jaundzimušo intensīvās terapijas un aprūpes nodaļas Ārste neonatoloģe Dr. Jeļena Liepa: “Apmēram 1 no 10 bērniem piedzimst priekšlaicīgi. Tomēr ir liela atšķirība, vai bērns piedzimst priekšlaicīgi 36.grūtniecības nedēļā vai 24.grūtniecības nedēļā. Priekšlaikus dzimuši bērniņi var sākotnēji saskarties ar ēšanas traucējumiem, elpošanas traucējumiem, var būt problēmas ar cukura līmeņa uzturēšanu. Tie jaundzimušie, kas ir ar sevišķi zemu dzimšanas svaru (zem 1 kg), tiek vienmēr stacionēti intensīvās terapijas nodaļā, viņi ir pilnībā atkarīgi no personāla aprūpes. Ir sagaidāmas vairākas nianses, ar kurām Stradiņa slimnīcas speciālistu komanda ir iemācījusies profesionāli tikt galā. Visas komandas darbs ir vērsts uz to, lai maksimāli efektīvi sniegtu nepieciešamo atbalstu. Pašlaik, attīstoties tehnoloģijām, tiek daudz darīts, lai veicinātu bērnam spontānu elpošanu, atbalstot maksimāli, bet ļaujot to darīt pašam. Arī ēšana – liela prioritāte un vērtība ir mātes pienam, viss personāls ir vērsts uz to, lai dabūtu kaut pāris pilienus vērtīgā mātes piena. Svarīga ir bērna pozicionēšana un aprūpe, lai novērstu tālejošas, neiroloģiskas komplikācijas."

Jaunākie raksti

Stradiņu lepnums – 2024 apbalvošanas ceremonijā apbalvotas labākās Stradiņa slimnīcas māsas

Stradiņu lepnums – 2024 apbalvošanas ceremonijā apbalvotas labākās Stradiņa slimnīcas māsas

Izveidots tīmekļa resurss vēža pacientiem un viņu tuviniekiem – “Pacientu akadēmija”

Izveidots tīmekļa resurss vēža pacientiem un viņu tuviniekiem – “Pacientu akadēmija”

Godinot māsu un vecmāšu profesiju, Stradiņa slimnīcā nedēļas garumā notiek dažādas aktivitātes; 15.maijā – bezmaksas konsultācijas iedzīvotājiem

Godinot māsu un vecmāšu profesiju, Stradiņa slimnīcā nedēļas garumā notiek dažādas aktivitātes; 15.maijā – bezmaksas konsultācijas iedzīvotājiem