Ureterorenoskopija

Ureterorenoskopija (URS) notiek endoskopiski veicot urīnceļu vizualizāciju no orgānu iekšpuses.
Šī terapija tiek indicēta nesekmīgas / neiespējamas  medikamentozas terapijas rezultātā pie “iestrēgušiem” urīnvada akmeņiem, kā arī pēc distances litotripsijas (DLT) veidojoties konkrementu sastrēgumam, kur spontāna liturēze nav iespējama.
Vairāk par pakalpojumu

Neskaidras, traucētas urīna atteces gadījumos no nieres,  idicēta ureterorenoskopija, lai makroskopiski vizualizētu sašaurinājuma vietu un iemeslu, papildus veicot biopsijas materiāla iegūšanu suspektas atradnes rezultātā.

Ja urīna atteces traucējumu rezultātā radusies urostāze netiek novērsta, tad atkarībā no ilguma un pakāpes, pievienojās neatgriezenisks nieru bojājums. Pie akūtas urīnceļu infekcijas papildus pastāv paaugstināts risks pievienoties drudzim, tādējādi izraisot dzīvībai bīstamu stāvokli, sepsi.

Kā tiek veikta operācija?

Ureterorenoskopija tiek veikta vai nu vispārējā anestēzijā vai intravenozajā sedācijā. Sīkāk tiksiet informēts/ informēta anesteziologa konsultācijā.

Operācijas instruments, kura diametrs ir no 2-4mm, redzes kontrolē tiek ievadīts urīnizvadkanālā, urīnpūslī un tad urīnvadā. Nepieciešamības gadījumā, sašaurinājuma gadījumā, urīnvads var tikt paplašināts.

Operācijas turpinājumā instruments tiek virzīts uz priekšu, līdz patoloģiskās vietas vizualizācijai. Labākai urīnceļu vizualizācijai, nereti, operācijas gaitā izmanto kontrastvielu un rentgenu.

Urīnvada akmeņu gadījumā akmens tiek vizualizēts, nepieciešamības gadījumā saskaldīts mazākos konkrementos ar lāzera enerģiju, un ar standziņām vai groziņu evakuēts. Operācijas beigās, nereti, ievieto pielovezikālo stentu, lai novērstu gļotādas tūskas radītās sāpes.

Ar kādām komplikācijām jārēķinās?

  • Minimāli gļotādu bojājumi, kas parasti sadzīst dažu dienu laikā
  • Postoperatīvs asins piejaukums urīnam 
  • Pēcoperācijas sāpes - no manipulācijas, pēc katetra vai stenta ievietošanas
  • Urīnceļu infekcija. Šī tiek ārstēta ar antibakteriālu terapiju.
  • Intraoperatīva urīnvada perforācija, reti.
  • Urīnvada noraušana, ļoti reti. Šeit indicēta nekavējoša ķirurģiska rekonstrukcija
  • Trombembolija, reti. īpaši multimorbīdiem, guļošiem pacientiem
  • Alerģijas
  • Rētaudu veidošanās augšējajos / apakšējajos urīnceļos

VIDEO: https://www.youtube.com/watch?v=oU_GUAWz52w