Pieraksta tālrunis: 67069280
Iestatījumi
Fonta izmērs
Kontrasts

Ureterorenoskopija

Apraksts

Ureterorenoskopija (URS) notiek endoskopiski veicot urīnceļu vizualizāciju no orgānu iekšpuses.
Šī terapija tiek indicēta nesekmīgas / neiespējamas medikamentozas terapijas rezultātā pie “iestrēgušiem” urīnvada akmeņiem.

Neskaidras, traucētas urīna atteces gadījumos no nieres,  indicēta ureterorenoskopija, lai makroskopiski vizualizētu sašaurinājuma vietu un iemeslu, papildus veicot biopsijas materiāla iegūšanu suspektas atradnes rezultātā.

Ja urīna atteces traucējumu rezultātā radusies urostāze netiek novērsta, tad atkarībā no ilguma un pakāpes, pievienojās neatgriezenisks nieru bojājums. Pie akūtas urīnceļu infekcijas papildus pastāv paaugstināts risks pievienoties drudzim, tādējādi izraisot dzīvībai bīstamu stāvokli, sepsi.

Ureterorenoskopija tiek veikta vai nu vispārējā anestēzijā vai intravenozajā sedācijā. Sīkāk tiksiet informēts/ informēta anesteziologa konsultācijā.

Operācijas instruments, kura diametrs ir no 2-4mm, redzes kontrolē tiek ievadīts urīnizvadkanālā, urīnpūslī un tad urīnvadā. Nepieciešamības gadījumā, sašaurinājuma gadījumā, urīnvads var tikt paplašināts.

Operācijas turpinājumā instruments tiek virzīts uz priekšu, līdz patoloģiskās vietas vizualizācijai. Labākai urīnceļu vizualizācijai, nereti, operācijas gaitā izmanto kontrastvielu un rentgenu.

Atkarībā no akmens lieluma un lokalizācijas tiek plānotas divas vai vairākas operācijas. Pirmajā (visbiežāk arī akūtos nieru kolikas gadījumos) operācijā tiek ievietots pielovezikālais stents. Otrajā operācijā pēc kāda laika (atkarībā no plānveida operāciju rindām, kas var ilgt no 1,5 līdz 2 mēnešiem) tiek izņemts pieloveizkālais stents un nepieciešamības gadījumā akmens saskaldīts mazākos konkrementos ar lāzera enerģiju, un ar standziņām vai groziņu evakuēts. Operācijas beigās, nereti, ievieto pielovezikālo stentu, lai novērstu gļotādas tūskas radītās sāpes un gļotādas saaugumus, kas var radīt ilgtermiņa komplikācijas.

Iespējamās komplikācijas:
  • Minimāli gļotādu bojājumi, kas parasti sadzīst dažu dienu laikā;
  • Postoperatīvs asins piejaukums urīnam ;
  • Pēcoperācijas sāpes - no manipulācijas, pēc katetra vai stenta ievietošanas;
  • Urīnceļu infekcija. Šī tiek ārstēta ar antibakteriālu terapiju;
  • Intraoperatīva urīnvada perforācija, reti;
  • Urīnvada noraušana, ļoti reti. Šeit indicēta nekavējoša ķirurģiska rekonstrukcija;
  • Trombembolija, reti. īpaši multimorbīdiem, guļošiem pacientiem;
  • Alerģijas;
  • Rētaudu veidošanās augšējajos / apakšējajos urīnceļos.