Aktuālā informācija par koronavīrusu

 

 

Saistībā ar COVID-19 izplatību, valdība 12.martā ir izsludinājusi ārkārtējo situāciju valstī un noteikusi drošības pasākumus, kas ilgs līdz 14.aprīlim.

Valdības rīkojums par ārkārtas situācijas izsludināšanu ir pieejams šeit

Līdz 03.aprīlim Latvijā apstiprināti 493 saslimšanas gadījumi, un ir reģistrēts 1 nāves gadījums. 

03. aprīlī Veselības ministrijas publicētais pēdējās diennakts aktualitāšu pārskats par COVID-19 pieejams te:

Aktualitātes par COVID-19 (03.04.2020)

Vairāk informācijas par COVID-19 izplatību Latvijā, kā arī atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem un svarīgāko kontaktinformāciju var atrast ŠEIT

Šobrīd pēc iepriekšēja pieraksta valsts apmaksātas COVID – 19 analīzes var nodot Rīgā, Rēzeknē, Dubultos, Jelgavā, Alūksnē, Cēsīs, Madonā, Tukumā, Talsos, Valmierā, Jēkabpilī, Daugavpilī, Liepājā, Kuldīgā un Ventspilī.

Visu analīžu nodošanas punktus iespējams aplūkot interaktīvajā kartē, kas pieejama NVD mājas lapā www.vmnvd.gov.lv

Svarīgi - uz analīžu nodošanas punktiem drīkst ierasties tikai ar savu automašīnu un tikai iepriekš piezvanot un pierakstoties. Bez pieraksta, ar kājām, sabiedrisko transportu vai taksometru ierasties aizliegts!

Ir izveidots jauns Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta bezmaksas tālrunis 8303 COVID-19 analīžu pieteikšanai!

Telefoni_COVID.jpg

Vairāk informācijas Veselības ministrijas mājas lapā.

Ceļojumu brīdinājumi par valstīm un teritorijām

Rīcības shēma iespējamās Covid-19 saslimšanas gadījumā: 

 

Sheema_VM.jpg

Plašāk par aktuālo situāciju un profilakses ieteikumiem iedzīvotājiem, ceļotājiem, mediķiem aicinām lasīt Slimību profilakses un kontroles centrs un Veselības ministrijas mājaslapā un iestādes sociālo tīklu vietnēs.

Kopumā pasaulē no 2019. gada 31. decembra līdz 2020. gada 2. martam ziņots par 89068 laboratoriski apstiprinātiem saslimšanas gadījumiem, ko raisīja jauns koronavīruss (COVID-19). 3046 pacienti ar nopietnām blakusslimībām ir miruši.

Vairāk informācijas par izplatību.

Koronavīrusi ir vīrusu grupa, kas atrasta gan dzīvniekiem, gan cilvēkiem. Cilvēkiem koronavīrusu infekcijas tiek reģistrētas visu gadu, īpaši rudenī un ziemā. Tie var izraisīt gan vieglas elpceļu infekcijas, gan smagas saslimšanas ar nopietnām komplikācijām (pneimoniju, nieru mazspēju) un pat nāvi. Nopietnus saslimšanas gadījumus iepriekš ir izraisījis SARS koronavīruss, kura rezervuārs dabā ir cibetkaķi un, iespējams, sikspārņi, un MERS koronavīruss, kura infekcijas rezervuārs dabā ir vienkupra kamieļi.

COVID-19 infekcijas avots (rezervuārs) pagaidām nav zināms, iespējams, ka tā arī ir zoonoze, jo daļa saslimušo bija saistīti ar Uhaņas Dienvidķīnas Jūras produktu un dzīvnieku tirgu. Ir apstiprināta COVID-19 pārnešana no cilvēka uz cilvēku, tomēr, lai pilnībā novērtētu infekcijas izplatīšanās ceļus un riskus, ir nepieciešams vairāk informācijas.

Pasaules Veselības organizācija un Eiropas slimību profilakses un kontroles centrs nav noteicis ierobežojumus ceļošanai un tirdzniecībai. Eiropas Komisija noteikusi, ka katrs ievests COVID-19 infekcijas gadījums ir pakļauts epidemioloģiskajai uzraudzībai. Šobrīd ir paplašināts COVID - 19 skarto teritoriju saraksts -  SPKC ir izplatījis rekomendācijas ārstniecības iestādēm un ārstiem kā rīkoties, ja ir akūtas respiratoras saslimšanas gadījums personai, kura 14 dienu laikā pirms saslimšanas apmeklēja skarto teritoriju vai bija kontaktā ar slimnieku, kurš ir saslimis pēc ceļojuma uz COVID - 19 skartajām teritorijām, tad nekavējoties jāziņo SPKC.  

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) pārstrādā savu algoritmu par došanos uz izsaukumiem. NMPD mediķi ir gatavi šādām situācijām. Līdz šim arī pārbaudīts, ka algoritms šādu pacientu konstatēšanai darbojas.

Tāpat ir apzinātas rezerves, lai nodrošinātu ārstniecības personu aizsardzību vajadzības gadījumā. Gan Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca, gan Bērnu klīniskā universitātes slimnīca apliecina gatavību pacientus uzņemt un nodrošināt visu nepieciešamo palīdzību.