Orgānu donora anonimitāti aizsargā likums un izteikt minējumus par iespējamo donoru ir neētiski

24. Novembris

Saistībā ar orgānu transplantācijas jautājuma aktualitāti, mediji un sabiedrība aktīvi seko līdzi pacientu iespējām veikt transplantācijas operācijas. Vairākos interneta portālos ir publicēti raksti, kuros tiek saistīti konkrēti ziedotāji un saņēmēji, kas ir satraucoši, jo donora un recipienta savstarpējo anonimitāti aizsargā likums, un izteikt minējumus par iespējamo donoru ir neētiski.
VSIA “Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca” Latvijas Transplantācijas Centrs “Balttransplant” ir vienīgais centrs valstī, kas ir sertificēts veikt orgānu ieguvi un transplantāciju. Cenrs nodarbojas ar transplantācijas "gaidīšanas saraksta" izveidi, orgānu donoru atklāšanu, popularizē transplantāciju sabiedrībā, veido donoru, recipientu un transplantēto pacientu reģistru, un tā darbojas starptautiskās apvienības "BaltTransplant" sastāvā, kas nozīmē, ka donoru orgānu apmaiņa ir starptautisks, stingri reglamentēts un kontrolēts process.
"Balttransplant" nodaļas vadītājs Jānis Jušinskis uzsver: “Ziedošana ir labas gribas darbība, un gadījumos, kad orgāns tiek ziedots no miruša cilvēka,  ļoti svarīgi ir domāt par ziedotāja godpilnu piemiņu un orgāna saņēmēja turpmāko atveseļošanās gaitu, kā arī turpmāko dzīvi pēc transplantācijas. Jebkādas informācijas publicēšana plašsaziņas līdzekļos, cenšoties identificēt ziedotāju, ir nepieņemama un neētiska, jo šādā veidā var tikt ietekmētas orgāna ziedotāja un saņēmēja tiesības. 
Nieru tranplantācijas nodaļas vadītājs Jānis Bicāns norāda: “Ar mediju starpniecību nenogurstoši skaidrojam plašākai sabiedrībai tik būtisko orgānu ziedošanas jautājumu, kas pozitīvas attieksmes rezultātā dāvā dzīvību mūsu pacientiem, tomēr smalko un ētisko līniju pārkāpšana, šo dzīvību var arī liegt.”
Lai netiktu ietekmētas orgāna ziedotāja un saņēmēja tiesības, kā arī sabiedrības attieksme pret ziedošanu kopumā, transplantalogi aicina žurnālistus ievērot Latvijas un starptautiskajās tiesību normās noteiktos principus par donora un recipienta savstarpējo anonimitāti.