Latvijas vadošie kardiologi un neirologi diskutēs par insulta krīzi Latvijā

25. Oktobris

Lai vērstu uzmanību uz dramatisko insulta izplatību Latvijā, kā arī mudinātu lēmumu pieņēmējus nekavējoties uzlabot insulta profilaksi un ārstēšanu, novirzot tai papildu finansējumu, kardiologi un neirologi aicina uz diskusiju “Kā novērst insulta krīzi Latvijā?” 25. oktobrī plkst. 11.00 Paula Stradiņa Klīniskās Universitātes slimnīcas Lielajā konferenču zālē.

Latvijā jau šobrīd ir 2,5 reizes augstāka mirstība no insulta uz 100 000 iedzīvotāju (124 mirušie), nekā vidēji Eiropas Savienībā (50 mirušie uz 100 000 iedzīvotāju)*. Saskaņā ar 2017. gadā veikto pētījumu par insulta aprūpi Eiropā “Burden of Stroke”** paredzams, ka līdz 2035. gadam mirstība no insulta Latvijā pieaugs par 15%. Katrs insulta gadījums kā pacientam un viņa tuviniekiem, tā valstij un sabiedrībai kopumā rada lielu finanšu slogu, kuru var samazināt vai novērst, nodrošinot savlaicīgas un kvalitatīvas ārstēšanās pieejamību.
 
Doc. Kārlis Trušinskis, Latvijas Hipertensijas un Aterosklerozes biedrības prezidents: “Šis ir profesionāļu un pacientu palīgā sauciens, lai kopīgi cīnītos par kvalitatīvas ārstēšanās pieejamību! Viens no izplatītākajiem insulta iemesliem ir augsts asinsspiediens, ko svarīgi atklāt un laicīgi ārstēt, lai pasargātu cilvēku no insulta. Taču bīstamākais insulta iemesls vairāk nekā 40% gadījumu ir mirdzarimtija – saslimšana, kuru var sekmīgi ārstēt ar medikamentiem un nepieciešamības gadījumā ar mazinvazīvām procedūrām, kas krietni samazinātu insulta risku. Lai gan prakstiski visās Eiropas valstīs, ieskaitot Igauniju un Lietuvu, ir pieejama mūsdienīga un efektīva terapija insulta savlaicīgai novēršanai un ārstēšanai, Latvijā pacientiem tā joprojām nav pieejama! Tādēļ vēlos aicināt lēmumu pieņēmējus nekavējoties pārskatīt finanšu resursus, kurus novirzīt kvalitatīvai insulta profilaksei, kas līdzās veselīgam dzīvesveidam nozīmē mūsdienīgu medikamentozo terapiju un savlaicīgu mazinvazīvo procedūru skaita palielināšanu, lai pēc iespējas mazāk cilvēku jau neatliekamā ceļā nenonāktu slimnīcās, nekļūtu par invalīdiem vai pāragri neaizietu no dzīves.”

Aicinām mediju pārstāvjus uz tikšanos ar nozares ekspertiem - kardiologiem, neirologiem, kā arī pacientiem 2017. gada 25. oktobrī plkst. 11.00 Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Lielajā konferenču zālē, 15. korpusa pagrabstāvā.

Diskusijā piedalīsies, ar savu redzējumu un ieteikumiem dalīsies:
•    Prof. Andrejs Ērglis, Latvijas Kardiologu biedrības prezidents
•    Asoc. prof. Evija Miglāne, Latvijas Neirologu biedrības valdes priekšsēdētāja
•    Dr. med. Iveta Mintāle, Latvijas Kardioloģijas centra Ambulatoriskās un diagnostiskās nodaļas vadītāja
•    Doc. Kārlis Trušinskis, Latvijas Hipertensijas un Aterosklerozes biedrības prezidents
•    Inese Mauriņa, pacientu biedrības “ParSirdi.lv” vadītāja
Lūdzam skatīt plašāku programmu pielikumā!

Lai kopīgi apspriestu efektīvākos risinājumus un priekšlikumus insulta izplatības mazināšanai valstī diskusijā aicināti piedalīties LR Veselības ministrijas, Nacionālā Veselības dienesta, Slimību profilakses un kontroles centra, LR Saeimas pārstāvji.

Lai vērstu uzmanību šai postošajai slimībai, ik gadu 29.oktobrī tiek atzīmēta Pasaules Insulta diena! 
Vairāk: www.parsirdi.lv. Tālrunis informācijai un dalības apstiprināšanai: 29197957, e-pasts: info@parsirdi.lv
*Dati no European Health for All Database (HFA-DB) un Slimību profilakses un kontroles centra  
** http://strokeeurope.eu/media/download/

PROGRAMMA