Arhibīskaps Zbigņevs Stankevičs aicina sabiedrību ziedot orgānus pēc nāves

2. Decembris

Romas katoļu baznīcas arhibīskaps-metropolīts Zbigņevs Stankevičs 30.novembrī apmeklēja Latvijas Transplantācijas centru Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā, kur tikās ar pacientiem, centra vadību un personālu.  Vizītes mērķis ir iepazīties ar šī brīža situāciju transplantācijas jomā Latvijā, kā arī šajā Adventes laikā aicināt cilvēkus būs atsaucīgiem un līdzcietīgiem un izvērtēt iespēju ziedod orgānus pēc nāves, tādā veidā dodot iespēju dzīvot pat vairākiem cilvēkiem.  

Foto: LETA

"Baznīca orgānu ziedošanu pēc nāves novērtē kā ļoti cēlu rīcību un atzīmē, ka tam ir jānotiek tikai un vienīgi brīvprātīgi un katra cilvēka izvēle ir jārespektē. Mūsu sabiedrībai ir lielas iespējas augt šajā dzīvības kultūras virzienā un tāpēc tagad es kopā ar transplantācijas centra ārstiem vēlos uzrunāt ikvienu līdzcilvēku pārdomāt šo iespēju un ar savu šī brīža lēmumu iespējams kādreiz glābt cita cilvēka dzīvību" , aicina arhibīskaps Z.Stankevičs.  

"Es kā ārsts, kas ikdienā saskaros ar nieru un sirds mazspēju radītām veselības problēmām, kur vienīgā iespēja ir orgānu pārstādīšana, redzu tās pacientu ciešanas un pēdējo cerību uz atveseļošanos katru dienu Tāpēc arī es aicina Latvijas cilvēkus būt līdzcietīgiem un palīdzēt un arī personiski ļoti traģiskās situācijās, tomēr rast spēku glābt kādu citu un pat vairākus cilvēkus, " saka Nieru transplantācijas nodaļas vadītājs Jānis Bicāns.  
 Šobrīd Latvijā dažādu orgānu gaidīšanas sarakstā ir līdz 30 cilvēkiem, bet parasti ir pat līdz 50.  Kā skaidro dakteris J.Bicāns, pēdējā laikā ir bijušas vairākas operācijas un gaidīšanas saraksts sarucis, bet situācija mainās ik mēnesi.  Pārstādīšanu var veikt tam cilvēkam, kam attiecīgais donora orgāns der, nevis tam, kas bijis agrāk sarakstā.
Gada laikā Transplantācijas centrā veic līdz 75 nieru transplantācijām un 2-3 sirds transplantācijas.  Citus orgānus Latvijā nepārstāda, tāpēc cilvēkiem ar citu orgānu pārstādīšanas nepieciešamību, palīdzība ir jāmeklē ārvalstīs. 
Latvijā un arī visā Eiropā trūkst transplantācijai nepieciešamo orgānu. Ik gadu gaidītāju skaits uz nieres transplantāciju ir gandrīz divreiz lielāks kā saņemto orgānu skaits. Ne tikai donoru orgānu trūkums rada problēmas, bet arī sadarbības trūkums ar daudzām novadu slimnīcām, jo Stradiņa slimnīcai nepienāk informācija par bojāgājušajiem, kas varētu būt potenciāli orgānu donori.

Foto: LETA