16. maijā visā pasaulē atzīmē hereditārās angioedēmas dienu

16. Maijs

Katru gadu 16. maijā visā pasaulē tiek atzīmēta hereditārās angioedēmas (HAE) diena ar mērķi informēt sabiedrību un ārstus par šo reto saslimšanu un veicināt tās savlaicīgu diagnostiku un terapiju.

HAE pieder pie primārajiem imūndeficītiem un ir ģenētiski pārmantojama slimība ar iespējami nāvējošu iznākumu. Lai gan ir aprēķināts, ka šī slimība skar aptuveni 1 no 50 000 cilvēkiem, Latvijā HAE pašlaik ir konstatēta tikai 10 pacientiem. Ņemot vērā tās mainīgās izpausmes un apgrūtināto diagnostiku, iespējams, vairāki desmiti pacientu nemaz nenojauš par slimības klātbūtni.

HAE ir raksturīgas spontānas, atkārtotas pietūkuma lēkmes bez īpaša apsārtuma dažādās ķermeņa daļās, tostarp ādā un zemādas audos, elpceļos un kuņģa-zarnu traktā. Tūskas, kas skar balseni ir īpaši bīstamas, jo rada nosmakšanas risku.

Bieži vien nav zināms, kas izraisa HAE lēkmes, bet dažkārt to rašanos var veicināt stress, fiziska trauma, ķirurģiska operācija vai stomatoloģiska procedūra, infekcija, hormonu disbalanss vai mehānisks spiediens.

Lai gan pašlaik šo slimību nav iespējams izārstēt pilnībā, ir pieejama specifiska terapija, kas atvieglo tūsku lēkmes un mazina to biežumu, tādejādi ļaujot HAE pacientiem dzīvot pilnvērtīgu un aktīvu dzīvi.

Ja ir aizdomas par HAE, aicinām:

  • vērsties pie sava ģimenes ārsta;
  • sazināties ar Reto slimību centru Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā vai tā atbalsta vienībām:

                                                    Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā

                                                    Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā.

Vietnē www.angioedema.lv ikviens var iepazīties ar HAE simptomiem, riska faktoriem, kā arī sameklēt informāciju par ārstiem, kas specializējas šīs retās slimības diagnostikā un ārstēšanā.

97989056_3132003626862870_8769093328776986624_n.jpg