Torakālās ķirurģijas speciālisti veikuši unikālas operācijas

21. Decembris

Novembrī Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Torakālās ķirurģijas speciālisti veikuši divas īpaši sarežģītas, retas operācijas ar lieliskiem rezultātiem. Vienā no operācijām plaušu ķirurgi bija apvienojuši spēkus ar neiroķirurgiem. Apkopojot centra darba rezultātus – ir secināms, ka sasniegts vēsturiski vēl nebijis rādītājs – veiktas 500 operācijas 11 mēnešu laikā.

Pirmā paciente - jauna sieviete, kurai atklāja ļaundabīgu audzēju elpceļos vietā, kur traheja pāriet uz bronhiem, operēšanai tā ir ļoti nepateicīga lokācijas vieta. Pacientei bija sūdzības par klepu ar asins piejaukumu, paaugstinātu temperatūru audzēja izraisīta plaušu karsoņa dēļ. Ārstēšana tika veikta divos etapos - endoskopiska audzēja masu samazinoša procedūra - audzēja kriodestrukcija (kad audzēja iznīcināšana tie veikta ar sasaldēšanas metodi) ar sekojošu audzēja rezekciju un elpceļu rekonstrukciju, lai radikāli izņemtu visu audzēju. Operācija tika veikta pilnā narkozē ar īpašu plaušu mākslīgas ventilācijas veidu, kas ļauj veikt manipulācijas ar elpceļiem. Tika izņemta elpceļu daļa, kurā savienojas traheja ar bronhiem – savienojums starp šiem elpošanas orgāniem tika izveidots no jauna, kas ir tehniski sarežģīts un izaicinošs darbs, jo ir jāsaglabā elpceļu telpiska struktūra un funkcija. Operāciju veica Plaušu slimību un torakālās ķirurģijas centra ķirurgi - virsārsts Dr. Artjoms Špaks un Dr. Krista Grigoroviča, narkozi nodrošināja anesteziologs Dr. Sanita Ūdre, savukārt pacientes izmeklēšanas un ārstēšanas procesā iesaistījās torakālie ķirurgi Dr. Donats Breiva, Dr. Ilmārs Tračums, Dr. Anastasija Bistrova, bronhologi -  Dr. Marts Znotiņš un Dr. Aurika Babjoniševa, kā arī Plaušu slimību un torakālās ķirurģijas centra pneimonologu komanda.
Pēc operācijas paciente jau ir atgriezusies  mājās, analīzes apstiprināja, ka audzējs ir izgriezts pilnībā un kontroles izmeklējumi decembra sākumā uzrādīja labus rezultātus! Plaušu slimību un torakālās ķirurģijas specialisti cer uz ātru pacientes atlabšanu un labu prognozi.
 
Otrā paciente - sieviete, kurai vairāk nekā 16 gadu ilgā periodā krūšu kurvī bija izveidojies milzīgs audzējs, kurš gandrīz pilnībā saspieda labo plaušu un radīja izgulējumu mugurkaula skriemeļos, ar sekojošu muguras smadzeņu kompresiju un neiroloģisku simptomātiku – vājumu kājas, izteikti apgrūtinātu pārvietošanos. Ārstu konsīlijā tika pieņemts lēmums par operācijas nepieciešamību. To, ar lieliskiem rezultātiem, veica torakālo ķirurgu un neiroķirurgu komanda - torakālie ķirurgi Artjoms Špaks, Krista Grigoroviča, Anastasija Bistrova, neiroķirurgs Raimonds Mikijanskis un traumatologs Jānis Osītis, operāciju māsa Daiga Freija, anesteziologs Sanita Ūdre. Pēc 5 stundu ilgas operācijas no pleiras dobuma un mugurkaula tika izņemts dažus kilogramus smagais audzējs. Pēc īslaicīgas atrašanās intensīvas terapijas nodaļā, paciente tika pārvesta uz parasto palātu un uzsākusi aktīvu rehabilitāciju. Pusotru nedēļu pēc smagas operācijas paciente labā stāvoklī izrakstīta no slimnīcas.

“Man ir prieks, ka mūsu slimnīcā un tieši Plaušu slimību un torakālās ķirurģijas centrā ir specialistu komanda, kas var sniegt augsta līmeņa palīdzību arī sarežģītos gadījumos! Ķirurgs, kura dzīvē nav izaicinājumu, zaudē tvērienu. Savukārt, izaicinājumu gadījumā, reti ir nejaušas uzvaras,” atzīst dr. Artjoms Špaks, ar pārliecību paužot: “ir nepieciešams darba, laika un talanta ieguldījums, lai uzvarētu,”

Stradiņa slimnīcā, kopš pneimonoloģijas un torakālās ķirurģijas nodaļu apvienošanas pagājuši daži gadi. Apkopojot Plaušu slimību un torakālās ķirurģijas centra darba rezultātus, ir secināma lieliska izaugsme un attīstība! Galvenokārt centrā tiek veiktas modernas mazinvazīvas endoskopiskās operācijas, savukārt endobronhiālo un tehniski sarežģīto manipulāciju skaits turpina pieaugt. “Vēlos pateikties visiem centra darbiniekiem un slimnīcas kolēģiem par atbalstu un labu darbu! Novēlu uzstādīt un sasniegt vēl augstākus mērķus 2019. gadā,” ar sirsnību pauž dr. Artjoms Špaks.