Pieraksta tālrunis: 67069280
Iestatījumi
Fonta izmērs
Kontrasts

EU-JAMRAI

Vienotā rīcība par antimikrobiālās rezistences (AMR) pasākumu īstenošanu dalībvalstīs 

banner_600x300_horizontal_2colors.png

Vienotās rīcības misija ir samazināt Eiropas iedzīvotāju risku saskarties ar baktērijām, kas ir rezistentas pret mikrobiem. Tas tiek darīts ar “Vienas veselības” pieeju. Savukārt mērķis ir uzraudzīt un novērst antimikrobiālo rezistenci cilvēku, dzīvnieku un vides veselības jomā. Piemēram, veicinot integrētu uzraudzību un stiprinot infekciju prevenciju, kā arī uzlabojot ar bakteriālām infekcijām sirgstošo pacientu ārstēšanu un garantējot piekļuvi efektīvai un samērīgai ārstēšanai ar antibiotikām. Jo katru gadu Eiropas Savienībā un Eiropas Ekonomiskajā zonā AMR noved pie 35 000 cilvēku nāves, bet visā pasaulē tās dēļ gadā mirst 1,3 miljoni cilvēku. 

 

Informācija: https://eu-jamrai.eu/#

Slimnīcas komanda: 

  • ārsti infektologi: prof. Uga Dumpis, dr. Aija Vilde, dr. Elīna Seļicka, dr. Ieva Voita, Liāna Linda Skrauča
  • infekciju kontroles māsas: Elīna Languša, Anna Kaļikova
  • koordinatori: Arīna Bistrova, Aiva Jakovela

Finansējuma avots: Eiropas Komisijas veselības programma/ EU4Health

Projekta kopējais budžets: 62,5 milj. EUR, Latvijas budžets  937 tūkst. EUR, Stradiņu slimnīcas budžets 562 tūkst. EUR

Eiropas Komisijas atbalsta intensitāte: 80%

Ieviešanas laiks: 48 mēneši / 01.01.2024.–31.12.2027.

Koordinators: INSERM no Francijas. Konsorcijā ir pārstāvētas 30 valstis, tajā skaitā 27 ES dalībvalstis, arī Ukraina, Norvēģija un Islande.

Nacionālais partneris: Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts “BIOR”

LV Finansē Eiropas Savienība 


No 2017 -2021 Slimnīca piedalījās starptautiskā projekta "Antimikrobā rezistence un ar veselības aprūpi saistītās infekcijas" īstenošanā

VSIA „Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca” ar Veselības ministrijas atbalstu piedalījās Eiropas Komisijas 3. veselības programmas līdzfinansētajā vienotajā rīcībā Nr. 2.2.4.1. “Antimikrobā rezistence un ar veselības aprūpi saistītās infekcijas” (Joint Action Antimicrobial resistance and Health Care Associated Infections (JAMRAI)).

Slimnīca projektā iesaistījās darba grupā par ar veselības aprūpi saistītām infekcijām (Work package 6 Policies for prevention of HCAI-associated infection under a One Health approach).  Darba grupas mērķis bija izstrādāt vadlīnijas infekciju novēršanai un kontrolei, pastiprināti veicot HCAI uzraudzību un organizējot atbilstošu veselības aprūpes darbinieku apmācību, kur šis darbs palīdzētu izveidot efektīvu un īstenojamu kontroles programmu.

PSKUS projekta komanda:

  • Projekta zinātniskais vadītājs: prof. Uga Dumpis
  • Medicīniskais personāls: Dr.Aija Vilde un infekciju kontroles māsa Jeļena Urbēna un Elīna Languša
  • Projekta administratīvais koordinatori: Līga Grudule un Aiva Jakovela

Projekta rezultātā slimnīca mainīja klīnisko praksi un iegādājās slēgtās katetra sistēmas, tādējādi uzlabojot pacientu aprūpes kvalitāti, samazinot infekciju risku un ar tām saistītās komplikācijas. Ja tiek novērsta bakteriāla infekcija, pacientam nav nepieciešams lietot antibiotikas, ir īsāks hospitalizācijas laiks un ātrāka atveseļošanās. Papildus, nelietojot antibiotikas, tiek novērsta antibakteriālās rezistences (nejūtības) attīstība, kas nozīmē, ka tās būs pieejamas situācijā, kad tiešām būs nepieciešama. Latvijā šī prakse pagaidām ir ieviesta tikai PSKUS.

Kopumā projekts bija daudz plašāks, kurā saistībā ar infekciju slimībām pētīja arī antimikrobiālo rezistenci. Projektā radīts pirmais starptautiskais antibiotiku rezistences simbols, lai padarītu redzamāku antibiotiku efektivitātes zaudēšanas nopietno ietekmi sabiedrībā kopumā, kā arī radīta App Micro-Combat - kāršu spēle, kurā bērni un jaunieši aicināti iejusties ārstu, pētnieku un veselības aprūpes personāla ādā un novērst iedzīvotāju saslimšanu.

Kopumā Vienotās rīcības īstenošanai no EK 3. Veselības programmas tika piešķirti vairāk kā 4 miljoni euro. Slimnīcas kopējais budžets 38 886 EUR.

Health EU Logo