Stradiņa slimnīca aicina uz Insulta dienu

26. Oktobris

Trešdien, 1. novembrī no plkst. 10.00 līdz 13.00 Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā notiks Insulta diena. Apmeklēt pasākumu aicināts ikviens interesents, jo būs iespēja piedalīties izglītojošās lekcijās, kurās varēs uzzināt par insulta pazīmēm, riska faktoriem, kas sekmē insulta rašanos un tik nozīmīgu procesu kā rehabilitāciju pēc insulta, un veikt veselības ekspress diagnostiku.

A korpusa 1.stāvā no plkst. 10.00 – 13.00 notiks dažādas veselības ekspress pārbaudes, kurās ir aicināts piedalīties ikviens interesents. Ikvienam būs iespēja izmērīt asinsspiedienu un pulsu, noteikt cukura līmeni asinīs un ķermeņa masas indeksu. Ar Impedances mērītāja palīdzību varēs analizēt ķermeņa uzbūvi un uzzināt muskuļu, tauku, šķidruma daudzumu un to proporcijas. Uz vietas testēsim programmu „Stroke riskometer”. Tā ir mobilās ierīces aplikācija, kurā, atbildot uz vairākiem jautājumiem, iespējams procentuāli noteikt insulta risku. Skaidrojumu mērījumiem sniegs medicīnas studenti un rezidenti.

Ap plkst. 11.30 renovētās insulta vienības palātas svinīgā atklāšana, kas atrodas 15.korpusa 4.stāvā. Plkst. 12.00 ar lekciju „Insults – kā to atpazīt, ārstēt un novērst” uzstāsies asoc.prof. Evija Miglāne, Neiroloģijas nodaļas vadītāja, bet par rehabilitāciju pēc insulta pastāstīs Līva Jasote, Fizikālās medicīnas un rehabilitācijas centra daktere.

Stradiņa slimnīcas Neiroloģijas klīnikā ir sasniegti labākie rezultāti valstī insulta ārstēšanā. Te gadā ārstējas vairāk kā 1000 pacientu ar smadzeņu infarktu. Asoc.prof. Evija Miglāne: „Tikai 200 no tiem stacionārā ierodas savlaicīgi, un mēs spējam palīdzēt, veicot smadzeņu asinsrites atjaunošanu jeb reperfūzijas terapiju. Tas dod lielu iespēju atveseļoties no insulta bez sekām. Ierodoties slimnīcā mazāk kā stundu pēc simptomu sākuma ir iespēja 50:50, ka nopietnu seku nebūs. Ja stacionēšana aizkavējas līdz četrām vai piecām stundām, ārstēšana vēl ir iespējama, bet bez sekām insults var atstāt tikai vairs vienu no 15 - 20 saslimušajiem. Tādēļ saka: laiks ir smadzenes.”
Slimnīcas valdes priekšsēdētāja dr. med. Ilze Kreicberga ar lepnumu stāsta par Neiroloģijas klīnikas darbu: „Mūsu slimnīca izceļas Latvijas mērogā ar viszemākajiem smadzeņu infarkta mirstības rādītājiem 30 dienu laikā pēc saslimšanas. Tie ir tikai 11.9 %, kas ir salīdzināmi ar vidējiem Eiropas rādītājiem. Nenoliedzami, tam pamatā ir komandas darbs stacionārā, rūpīgi izstrādāta ārstēšanas taktika, kā arī savlaicīgi uzsākta rehabilitācija un sekundārā profilakse.”

Pēc ārstēšanās Paula Stradiņa slimnīcā vairāk kā puse pacientu no slimnīcas dodas mājās ar savām kājām, bez nopietnas paralīzes vai citiem būtiskiem invaliditāti izraisošiem traucējumiem. 

Apmeklēt Insulta dienu var bez iepriekšējas pieteikšanās.

Insulta diena Stradiņa slimnīcā notiek Pasaules Insulta dienas (World Stroke Day 29th October) ietvaros, kas ir 29.oktobrī.

Pasākumu informatīvi atbalsta pacientu biedrība “ParSirdi.lv”. Biedrība apvieno sirds un sirds asinsvadu slimību pacientus, kā arī viņu tuviniekus un atbalstītājus. Pulcējot domubiedrus un sirds veselības entuziastus, biedrība tika izveidota 2011.gadā.

PASĀKUMA PROGRAMMA