Prezentēta Stradiņa slimnīcas jaunās ēkas skice

27. Septembris

 

Slimnīcas jaunās ēkas skice

 

Šodien, 2011.gada 27.septembrī, plašākai sabiedrībai tika prezentēta Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas jaunās ēkas skice.

 

Stradiņa slimnīcas vadība kopā ar arhitektiem sniedza ieskatu par Stradiņa slimnīcas attīstības projekta gaitu, plānotajiem darbiem tuvākajā nākotnē, kā arī prezentēja 3D vizualizāciju jaunajai ēkai.

 

Stradiņa slimnīcas valdes priekšsēdētājs Modris Dzenītis: „Šodien ir brīdis, kad varam pacelt priekškaru un paraudzīties uz jaunās slimnīcas korpusa skici, kas gan vēl ir darba stadijā. Vēlamies uzsākt aktīvāku diskusiju ar sabiedrību, parādot, kā virzāmies uz priekšu."

 

Stradiņa slimnīcas Stratēģijas padomes vadītājs, Kardioloģijas centra vadītājs prof. Andrejs Ērglis, kas stāvējis klāt pie idejas šūpuļa: „Mums ir jāatceras vēsture, lai mēs virzītos uz priekšu. Ar jaunās slimnīcas ideju dzīvojam jau 7 gadus. Šo gadu laikā plānotā ēka jeb tā sauktā „čūska" ir mainījusi savas aprises, ņemot vērā mūsdienīgus un inovatīvus funkcionālos risinājumus, kā arī pielāgojoties finanšu ierobežojumiem. Ēku apjoms ir samazinājies, vairs nav astoņu stāvu, bet tikai pieci. Tomēr gribu uzsvērt, ka tā joprojām ir nacionālas nozīmes būve, kas nepieciešama mūsu iedzīvotājiem."

 

Stradiņa slimnīcas Attīstības biroja vadītājs Aldis Rozenbergs: „2004.gadā,Somijas Veselības aprūpes aprīkojuma pētniecības institūta SOTERA eksperti vērtējotslimnīcas ēku tehnisko stāvokli un loģistiku, secināja, ka Stradiņa slimnīcas ēkas ir ļoti sliktā vai vidēji sliktā tehniskā stāvoklī ar vidējo atzīmi 1,89 (5 atzīmju skalā). Šobrīd esam spēruši lielu soli uz priekšu. Lai arī krīzes laikā pārtraukti, pārsūdzēti, apstrīdēti vairāki attīstības projekta iepirkumi, šogad esam pabeiguši demontāžas un inženiertehnisko tīklu pārvietošanas darbus un atbrīvots būvlaukums jaunās slimnīcas korpusam. Metu konkursa uzvarētāji līdz gada beigām izstrādās „A" jeb 1.korpusa skiču projektu. Paralēli patlaban tiek strādāts pie konkursa par pretendentu atlasi „Tehniskā projekta un celtniecības konkursam". Plānojam, ka reāla jaunā korpusa celtniecība varētu sākties 2012.gada vasarā. Celtniecības laiks apmēram 2 gadi, ēkas iekārtošanai - apmēram gads. Ēka jānodod ekspluatācijā 2014.gada 31.decembrī.Jāuzsver, ka, neskatoties uz būvniecības norisi, slimnīcas ik dienas turpinās sniegt medicīnisko palīdzību Latvijas iedzīvotājiem."

 

Stradiņa slimnīcas jaunās ēkas skici izstrādā starptautiska arhitektu komanda - arhitektu biroju SIA „Nams" (Latvija), „JKMM" (Somija) un „Oliver" (Izraēla) pārstāvji. Šobrīd ir tapis skices uzmetums, kas jāpabeidz līdz gada beigām. Arhitektu biroja SIA „Nams" arhitekts Māris Malahovskis: „Jaunās ēkas projektā esam ievērojuši atvērtības un pieejamības principus, jo uzsvars ir uz ambulatoro palīdzību. Ēkas piecus blokus savienos „galvenā iela". Ieejas būs gan no Ventspils ielas puses, gan Atpūtas ielas puses. Kopējā platība 60 000 kv.m. Jaunā ēka ar pazemes tuneļiem tiks savienota ar slimnīcas vecajiem korpusiem." Starptautiskā arhitektu komanda nākusi klajā ar inovatīvu risinājumu - „ārstējošie dārzi" (healinggardens) - apzaļumotas, gaišas telpas, kas izvietotas slimnīcas iekštelpās ar mērķi veicināt pacientu atveseļošanos.

 

Veselības ministrs Juris Bārzdiņš: „Krīzes laikā Veselības ministrijas loma nav bijusi ļoti pateicīga. Mēs esam tie, kas lielā mērā ir piezemējuši šos sapņus. Pateicos Stradiņa slimnīcas vadībai par rastajiem kompromisiem. Man ir prieks šobrīd redzēt jaunās ēkas skices. Pavisam drīz Stradiņi būs cita slimnīca ar uzsvaru uz ambulatoro palīdzību, kas ir mūsu prioritāte. Kopā ar kolēģiem no Rīgas domes tuvākajā laikā jārisina jautājums par dzelzceļa staciju slimnīcas tuvumā un par trolejbusa maršruta maiņu, lai padarītu ērtāku pacientu nokļūšanu Stradiņa slimnīcā."

 

Par projektu:

Jaunās ēkas pagrabstāvā atradīsies neatliekamās medicīnas centrs, operāciju zāles, sterilizācija, daļēji arī radioloģija, personāla ģērbtuves, 1.stāvā - ambulatoro pakalpojumu centrs, radioloģiskie izmeklējumi un laboratorijas, hemodialīze, dzemdniecība un ginekoloģija. Šajā stāvā atradīsies ar kafejnīca, konferenču zāles un citas publiskās telpas. Ēkas 2.stāvā tiks izvietotas intensīvās terapijas palātas, terapeitiskās nodaļas, endoskopiju nodaļa, dienas stacionāri, 3. un 4.stāvā atradīsies nodaļas ar vienvietīgām un divvietīgām pacientu palātām, ārstu un māsu posteņiem. Plānots, ka uz ēkas jumta tiks izbūvēts helikoptera nosēšanās laukums. Jaunā ēka būtiski uzlabos slimnīcas procesu loģistiku - tiks sakārtotas un viena no otras atdalītas pacientu, apmeklētāju un piegādes plūsmas.

 

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas jaunās ēkas būve, kas kopumā sastāvēs no 5 savstarpēji saistītiem blokiem ar kopējo platību 60 000 kvadrātmetru, varētu izmaksāt 90-100 miljonus latu. Patlaban no Eiropas Savienības līdzekļiem piesaistīti 20 miljoni latu, par kuriem paredzēta tehniskā projekta un skiču izstrāde, kā arī pagrabstāva izbūve. Pašlaik projekta pirmajai kārtai kopumā pieejami aptuveni 50 miljoni latu, par kuriem paredzēts līdz 2014.gada 31.decembrim uzcelt divus no pieciem ēkas blokiem 36 000 kvadrātmetru platībā. Paredzēts, ka, pabeidzot projektu, piecos blokos būs izvietotas visas veselības aprūpes un ar to saistītās nodaļas, izņemot kardioloģiju.Slimnīcas attīstības projekta finansēšanaiņemts arī valsts galvotais aizdevums 46,4 miljonu latu apmērā.

 

 

"Ārstējošie dārzi" (healinggardens) - viena no jaunās ēkas iekštelpām