Tiek veiksmīgi realizēts projekts “Jaunās tehnoloģijas Covid-19 pacientu tēmētai monitorēšanai, testēšanai un terapijai (3-T Project)”

30. Septembris

VSIA “Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca” (turpmāk tekstā - PSKUS) Zinātniskais institūts sadarbībā ar Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centru un Latvijas Universitāti veiksmīgi turpina realizēt projektu “Jaunās tehnoloģijas Covid-19 pacientu tēmētai monitorēšanai, testēšanai un terapijai (3-T Project)” valsts pētījumu programmas “Covid-19 seku mazināšanai” ietvaros. 30.septembrī visi projekta partneri tikās zinātniskajā seminārā, lai prezentētu pirmo trīs mēnešu laikā sasniegtos pētījuma rezultātus, pārrunātu aktuālo situāciju, kā arī turpmākās projekta aktivitātes. Seminārs notika Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrā.

Kā norāda projekta vadītājs, PSKUS Endokrinoloģijas centra vadītājs profesors Valdis Pīrāgs - pirmo trīs mēnešu laikā projekta darbi attīstās dinamiski un visas iesaistītās puses ir veikušas nepieciešamās darbības, lai tiktu sasniegti iecerētie projekta rezultāti. “Projekts efektīvi virzās uz priekšu un mēs plānojam noteiktajā laika periodā sasniegt projektā izvirzītos mērķus”, uzsver V. Pīrāgs, piebilstot, ka vienīgais projekta gaitu kavējošais faktors varētu būt saistīs ar valsts iepirkumu procesiem.

Projekta ietvaros, kura kopējais finansējums ir 486 838 eiro*, plānots izveidot trīs tehnoloģijas:

  • Pirmā tehnoloģija jeb personalizēta riska novērtējums cilvēkam telpā un rīcībpieņemšanas rīks, kuru cilvēki varēs izmantot,  lai izprastu, ko darīt konkrētos apstākļos un izvēlēties pirmos soļus, ja ir aizdomas par slimību;
  • Otru tehnoloģiju jeb antigēnbazēto ātras diagnostikas testu varēs izmantot agrīni atlasot un izolējot inficētos, bet vēl neinfekciozos pacientus;
  • Trešā tehnoloģija jeb skābekļa dozēšanas adapteris miega apnojas aparātiem, kas izmantojams, lai ātri un lēti krīzes situācijā pielāgotu COVID – 19 pneimonijas pacientiem slimnīcās esošās ierīces.

3T projekta koncepcija (Tracing-Testing-Treatment) balstās uz slimības progresijas aizkavēšanu katrā no pārejām: T-1 - Aiztur pāreju no inficēta cilvēka uz veselo telpās, nosakot riskus un informējot par tiem cilvēkus. T-2 - Aiztur pāreju no asimptomatiskā (bez simptomu) uz simptomātisko pateicoties ātrās testēšanas rīkam. T-3 - Aiztur pāreju no slimības vieglas formas uz smago, realizējot piemērotu “pastāvīga pozitīva spiediena elpceļos” uzturēšanu kopā ar skābekļa terapiju.

*Projektu pilnā apmērā līdzfinansē Latvijas Zinātņu padome VPP-COVID-2020/1-0025​​

logo_projekts_1.jpglogo_projekts2_2.jpg    csm_LU_logo_LV_horiz_1df979f1f1_0.png     logo_lv_1.jpg