Stradiņos notikusi krusteniskā transplantācija

1. Oktobris

19. septembrī Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcā (PSKUS), Latvijas Transplantācijas centrā vienā dienā vienlaicīgi tika veiktas divas nieres ziedošanas un divas nieres transplantācijas operācijas no dzīviem donoriem, sarunvalodā šādu procesu sauc par krustenisko transplantāciju. Tas bija nepieciešams, jo katrā pārī atsevišķi potenciālam donoram un recipientam nebija saderības, savukārt recipientiem apmainoties ar potenciālajiem donoriem, saderība uzrādījās lieliska.  Abas nieru donores jūtās labi un nedēļu pēc operācijas jau ir izrakstītas no stacionāra. Arī abiem nieres transplantātu recipientiem klājas labi, nieres transplantāti sāka funkcionēt nekavējoši un viņu atveseļošanās norit pēc plāna.

 

Pasaulē šādas operācijas nav jaunums. Ideja par šādu programmu radās 2000-šo gadu sākumā, kad arī tika veiktas pirmās operācijas ASV.  Apmēram 30 procentu pacientu, kam nepieciešama nieres transplantācija, nav saderības ar viņu potenciālo dzīvo nieres donoru asinsgrupu antivielu vai antivielu pret  HLA (cilvēka leikocītu antigēniem) dēļ. Daļā gadījumu šo nesaderību ir iespējams pārvarēt veicot speciālu recipienta sagatavošanu pirms operācijas ar sarežģītām medicīniskām tehnoloģijām, bet tas ne vienmēr nodrošina veiksmīgu iznākumu ilgtermiņā. Tāpēc radās ideja par iespējamu apmaiņu ar dzīviem donoriem, tā piemeklējot nieres transplantātu, kas ir patiešām piemērots recipientam.

 

Pateicoties ārstu dalībai starptautiskos kongresos, šī ideja atceļoja arī uz Latviju un šādas operācijas Latvijā nav jaunums. Programma tika iesākta un pirmās divas operācijas tika veiktas 2013. gadā. Visiem četriem cilvēkiem, kas toreiz piekrita jaunajai metodei, joprojām klājas labi. Abiem recipientiem nieres transplantāti funkcionē labi un viņi turpina dzīvot līdzīgi, kā daudzi citi nieres transplantātu recipienti, un strādāt Latvijas valsts labā. Pa šo laiku PSKUS Latvijas Transplantācijas centrā jau ir veiktas piecas šādas donoru apmaiņas, nieres transplantātus no sev saderīgiem donoriem ir saņēmuši 10 recipienti. Šādas operācijas var tikt uzskatītas par inovatīvām metodēm, jo daudzās Eiropas valstīs, tai skaitā mūsu kaimiņvalstīs - Lietuvā un Igaunijā, nieru transplantācijas donoru apmaiņas ietvaros netiek veiktas.

 

19. septembrī nieres ziedoja divas sievietes, no kurām viena bija potenciālā nieres donore savai meitai, bet otra – savam vīram, kam bija nepieciešama jau atkārtota nieres transplantācija. Saderība starp donoru un recipientu katrā pārī nebija asinsgrupu nesakritības dēļ. Tā kā nieres transplantācijas gaidīšanas sarakstā ar nelielu laika starpību bija iekļauti abi potenciālie recipienti, ārsti viņiem piedāvāja apmainīties ar dzīvajiem donoriem un saņemt nieres transplantātus jau ļoti drīz. Visas četras operācijas notika bez sarežģījumiem un bija iespējamas tikai pateicoties izcilajai Latvijas Transplantācijas centra ķirurgu brigādei.