Stradiņa slimnīcas ārsti saņem Zariņu stipendijas 30 000 ASV dolāru apmērā

1. Jūnijs

Zariņa stipendijas medicīnā pasniegt personīgi Rīgā bija ieradies Hārvarda universitātes ortopēdijas profesors Bertrams Zariņš.

Stipendiju Aknu transplantācijas vienībai saņem J. Vilmanis

No kreisās: Jevgeņijs Kravčuks, Jānis Vilmanis, Marija Ose, profesors Bertrams Zariņš, Zanda Pučuka, Artūrs Ozoliņš, Jurijs Nazarovs.

Jauniedibināto stipendiju Akadēmiskā attīstība un izcilība  20 000 ASV dolāru vērtībā saņēma Aknu tranplantācijas vienība Stradiņa slimnīcas galvenā ķirurga Jāņa Vilmaņa vadībā. Kā norāda Jānis Vilmanis: “Komandas sastāvā ir ne tikai ķirurgi, bet arī gastroenterologi, anesteziologi un infektologs, kuri jau šogad dosies uz Portugāli, kur divu līdz trīs mēnešu laikā varēs piedalīties praktiskās operācijās. Šajā centrā ik gadu veic vairāk nekā 150 aknu transplantācijas. Šāds atbalsts ir ar īpašu pievienoto vērtību, jo pēc pirmās aknu transplantācijas Latvijā, kas notika pirms pieciem gadiem, šogad valsts ir apņēmusies uzsākt pirmo aknu transplantācijas operāciju apmaksu no valsts budžeta. Mūsu speciālisti jau pierādījuši, ka spēj sekmīgi veikt aknu tranpslantāciju Latvijā un atgriezt pacientu pilnvērtīgā dzīvē. Šī stipendija ir būtisks atbalsts, jo programmas ieviešanas izmaksās nav paredzēts īpašs finansējums mediķu apmācībai.”

Zariņu Medicīnas studiju ceļojumu stipendiju 5000 ASV dolāru apmērā saņēma ārsts patologs Jurijs Nazarovs, kurš šobrīd uzņēmies Stradiņa slimnīcas Patoloģijas institūta vadību, kā arī strādā Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā. Viņš dosies pieredzes apmaiņas un mācību braucienos uz Itālijas un Zviedrijas klīnikām.

Medicīnas studiju ceļojumu stipendiju 5000 ASV dolāru apmērā saņēma arī RSU rezidents neatliekamajā palīdzībā Jevgēņijs Kravčuks, kurš strādā Stradiņa slimnīcas Neatliekamās medicīnas centrā. Kā norāda centra vadītāja dr. Anita Kalēja: “Dr. Jevgēņijs Kravčuks ir aktīvi ieinteresēts neatliekamās palīdzības sniegšanas organizēšanas jautājumos ikdienā, kā arī iesaistās izglītojošā darbā, organizējot speciālas nodarbības jauniešiem – slimnīcas Ēnu dienu dalībniekiem.” Jevgēņijs Kravčuks plāno apmeklēt neatliekamās palīdzības slimnīcu Somijā.

Stipendiātu vidū ir arī Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas traumatoloģe-ortopēde Marija Ose, kura saņēma Zariņu Medicīnas studiju ceļojumu stipendiju 5000 ASV dolāru apmērā, kā arī Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Neatliekamās palīdzības un observācijas nodaļas vadītāja Zanda Pučuka, kura saņēma  Akadēmiskās attīstības un izcilības stipendiju 15 000 ASV dolāru vērtībā.

Par Zariņu medicīnas studiju stipendijām un mecenātu Normanu Naitu

Stipendijas Latvijas ārstiem tiek piešķirtas kopš 1992. gada, kad pirmo stipendiju saņēma dr. Valdis Zatlers.  Idejas ierosinātājs bija mecenāts Normans Naits (Norman Knight, ASV), kurš ziedoja Latvijas Medicīnas Fondam ar mērķi atzīmēt un novērtēt latviešu ārstu no ASV  - brāļu Bertrama Zariņa (Hārvarda Universitātes ortopēdijas profesors) un Kristapa Zariņa (Stenforda Universitātes ķirurģijas profesors) ieguldījumu Latvijas medicīnas attīstībā.

 

Mecenāts Normans Naits

Kopš 1992. gada stipendijas saņēmuši 36 jaunie speciālisti kopsummā par 215 000 ASV dolāriem. Stipendijas mērķis vienmēr ir bijis palīdzēt Latvijas ārstiem papildināt zināšanas dažādās ārzemju augstskolās un zinātniskās laboratorijās. Stipendija domāta tiem ārstiem, kuri vēlas apgūt jaunas, līdz šim Latvijā nepielietotas vai mazpielietotas ārstēšanas metodes, Latvijai trūkstošas vai aktuālas specialitātes, kā arī jaunu, progresīvu darba organizācijas metožu apguvei. Informācija par Latvijas Medicīnas Fondu un stipendiātiem www.latvianmedicalfoundation.org