Taisnās zarnas operācijas

Rectum jeb taisnā zarna ir resnās zarnas beigu daļa, kas ir apmēram 15 cm gara un atrodas mazajā iegurnī. Taisnā zarna beidzas anālās atveres līmenī un nodrošina fēču, zarnu gāzu saturēšanu un izvadīšanu piemērotā brīdī.
Vairāk par pakalpojumu

Biežākā saslimšana, kuras dēļ nepieciešams veikt taisnās zarnas ekstirpāciju jeb pilnīgu izņemšanu vai rezekciju jeb daļēju izņemšanu, ir resnās zarnas vēzis. Gadījumā, ja ļaundabīgais process skar anālo sfinkteri jeb slēdzējmuskuli vai atrodas tik tuvu anālai atverei, ka nav iespējams ar drošu atkāpi izņemt skarto taisnās zarnas daļu, tiek veikta pilnīga taisnās zarnas izņemšana kopā ar anālo sfinkteri. Šīs operācijas laikā ķirurgi strādā gan no vēdera dobuma puses, gan no starpenes. Operācijas rezultātā tiek izņemta visa taisnā zarna un anālās atveres slēdzējmuskulis, un operācijas beigās tiek izveidota kolostoma fēču izvadīšanai caur vēdera priekšējo sienu speciālā savācējmaisā.


Rectum rezekcijas jeb daļējas taisnās zarnas izņemšanas gadījumā ķirurgs ar drošu atkāpi izņem slimo taisnās zarnas daļu saudzējot anālo atveri un tās slēdzējmuskuli, tāpēc iespējama atlikušo zarnas galu savienošana kopā. Operācijas rezultātā pacientam tiek saglabāta fēču izvadīšana caur anālo atveri dabiskā veidā. Šī operācija iespējama audzējiem, kas atrodas salīdzinoši tālāk no anālās atveres, jo operācijas laikā nepieciešams izņemt arī daļu no audzēja neskartās zarnas, tādējādi izvairoties no nepilnīgas audzēja izņemšanas.


Abas operācijas iespējams veikt vai nu vaļējā jeb konvencionālā, vai laparoskopiskā jeb minimāli invazīvā ceļā. Vaļējās operācijas laikā ķirurgs izdara salīdzinoši lielāku griezienu vēdera priekšējā sienā, un tiešā redzes kontrolē operē resnās zarnas. Laparoskopiskas procedūras laikā ķirurgs caur salīdzinoši mazākiem griezieniem ievada kameru un smalkus instrumentus, ar kuriem pastarpināti operē taisno zarnu. Laparoskopiskas pieejas galvenās priekšrocības ir labāks kosmētiskais rezultāts, mazākas sāpes pēc operācijas, ātrāka zarnu darbības atjaunošanās, mazāks slimnīcā pavadītais laiks (vidēji apmēram 1 diena). Laparoskopiskās pieejas izmantošana nav iespējama visos saslimšanas gadījumos.

Fakti par procedūru

Kolorektālais jeb resnās zarnas vēzis ir trešais biežākais ļaundabīgais audzējs pasaulē;
Vienīgā ārstēšanas metode, ar kuru pacientu var potenciāli pilnībā atbrīvot no resnās zarnas vēža, ir ķirurģiskā resnās zarnas izņemšana;
Operācijas ilgums parasti variē no divām līdz četrām stundām;
Pēc operācijas izņemtais zarnas fragments tiek nosūtīts mikroskopiskai izmeklēšanai, kura palīdz precizēt audzēja veidu. Rezultāti parasti tiek saņemti pēc 2-3 nedēļām.

Sagatavošanās procedūrai

Pirms operācijas Jums būs nepieciešams veikt asins analīzes, kardiogrammu, plaušu rentgena un citus izmeklējumus;
Jums tiks rekomendēts neēst vismaz 6 stundas pirms operācijas, kā arī nedzert vismaz 2 stundas pirms operācijas;
Iepriekšējā dienā Jums tiks rekomendēts veikt zarnu sagatavošanos operācijai ar speciāliem zarnu tīrīšanas līdzekļiem vai tīrošām klizmām.

Izmaksas

Pakalpojumu izmaksām ir informatīva nozīme. Precīza pakalpojuma cena tiek aprēķināta pēc ārsta konsultācijas, ņemot vērā operācijas veidu, anestēzijas veidu un ilgumu, slimnīcā pavadāmo dienu skaitu, kā arī nepieciešamos materiālus, izmantojamās tehnoloģijas, individuālo specifiku un pacienta izvēli.

  • Nosaukums
  • Cena
  • Kods

Pacienta līdzmaksājumi par operāciju

Pacienta līdzmaksājums par ārstēšanos diennakts stacionārā (sākot ar otro dienu)
10
300101
+
Līdzmaksājums par vienā stacionēšanas reizē operāciju zālē veiktajām ķirurģiskajām operācijām
31
300104
vai
Pacienta līdzmaksājums par ārstēšanos dienas stacionārā (par katru dienu) vai vienreizējs līdzmaksājums, saņemot invazīvās kardioloģijas, invazīvās radioloģijas un ķirurģiskos pakalpojumus
7
300103
+
Pacienta līdzmaksājums par katru ambulatori vai dienas stacionārā veikto operāciju
4
300105

Operācijas cena

Rektum ekstirpācija vai rezekcija ar sigmas novilkšanu (K79)
645,00
230049
vai
Konvencionāla rektuma rezekcija (K58)
640,00
230045

Atlabšanas periods pēc operācijas

Pēcoperācijas periods ir atkarīgs no saslimšanas smaguma, operācijas norises un Jūsu vispārējā veselības stāvokļa;
Visbiežāk pirmajās dienās pēc operācijas pacienti jūt vidēji stipras vai stipras sāpes griezienu vietās, kas tiek kontrolētas ar pretsāpju līdzekļiem;
Pēc operācijas Jūs varēsiet dzert ūdeni. Pāris dienu laikā atkarībā no zarnu darbības atjaunošanās Jūsu diēta tiks pakāpeniski tuvināta normālai, saudzējošai diētai;
Pēc vaļējas operācijas pacienti visbiežāk tiek izrakstīti 7.-9. pēc operācijas dienā. Pēc laparoskopiskas operācijas pacienti visbiežāk tiek izrakstīti 5.-7. pēc operācijas dienā. Lielākā daļa ikdienas aktivitātes var tikt atsāktas vienas līdz divu nedēļu laikā. Atgriešanās darbā parasti tiek rekomendēta 1-2 nedēļas pēc laparoskopiskas un 2-3 nedēļas pēc vaļējas operācijas. Smagumu celšana >5kg, kā arī smaga fiziska slodze netiek rekomendēta vismaz 4-6 nedēļas. Pacientiem pēc pilnīgas taisnās zarnas izņemšanas un stomas izveides nav ieteicams piedalīties smagos sporta veidos (cīņas sports, svarcelšana). Vienu mēnesi pēc operācijas ar stomas izveidi pacientam jāapmeklē Stomas kabinets, jo stoma maina savu izmēru un var būt nepieciešams pārrunāt dažādus ar stomas aprūpi saistītus jautājumus.