Liesas operācija (Splenektomija)

Splenektomija ir ķirurģiska operācija, lai izņemtu Jūsu liesu. Liesa ir orgāns, kas atrodas zem ribu loka, augšējā kreisajā vēdera pusē. Liesa palīdz cīnīties ar infekciju, kā arī filtrē un atbrīvojas no organismam nevajadzīgām vielām un šūnām, piemēram, no veciem un defektīviem eritrocītiem.
Vairāk par pakalpojumu

Splenektomiju veic šādos gadījumos:

 • Liesas plīsums. Ja Jūsu liesa ir plīsusi sakarā ar smagu vēdera traumu vai dēļ patoloģiski palielinātas liesas (splenomegālija), rezultāts var būt dzīvību apdraudoša iekšējā asiņošana.
 • Lliesa. Liesa var tikt izņemta, lai atvieglotu simptomus, kas radušies palielinātas liesas rezultātā, kā piemēram, sāpes un pilnuma sajūtu vēderā.
 • Hematoloģiskas saslimšanas. Hematoloģiskas saslimšanas, kuras var ārstēt ar splenektomiju ir idiopātiskā trombocitopēniskā purpura, īstā policitēmija, talasēmija un sirpjveida šūnu anēmija. Taču splenektomija parasti tiek veikta tikai tad, kad pārējās ārstēšanas metodes nav devušas vēlamo rezultātu.
 • Ļaundabīgi audzēji. Ļaundabīgi audzēji, ko var ārstēt ar splenektomiju ir hroniska limfocītiska leikēmija, Hodžkina limfoma, ne-Hodžkina limfoma un matšūnu leikēmija.
 • Infekcija. Smagas infekcijas vai lielas strutu kolekcijas liesā (abscess) ārstēšanai var veikt splenektomiju, ja citas ārstēšanas metodes nav bijušas efektīvas.
 • Cista vai audzējs. Cistu vai audzēju gadījumā iespējams veikt splenektomiju, ja veidojums kļuvis liels.


Splenektomija ir droša operācija, tomēr kā jebkurai operācijai tai ir komplikāciju risks:

 • Asiņošana;
 • Tromboze;
 • Infekcija;
 • Blakusesošu orgānu trauma - kuņģis, aizkuņģa dziedzeris, zarna.


Pirms operācijas Jums tiks iedota vispārējā anestēzija. Anesteziologs caur sejas masku iedos Jums elpot gāzi un/vai vēnā ievadīs medikamentus. Ārstu brigāde monitorēs Jūsu sirdsdarbību, asinsspiedienu un skābekļa saturāciju asinīs visu procedūras laiku.

Pēc tam, kad Jūs būsiet bez samaņas, ķirurgs sāks operāciju. Splenektomiju var veikt divos veidos - minimāli invazīvi (laparoskopiski) vai vaļēji (konvencionāli). Operācijas tehnikas izvēli ietekmē operācijas steidzamība un liesas izmēri. Neatliekamas operācijas un lielākas liesas gadījumos ar lielāko varbūtību ķirurgs izvēlēsies vaļējo veidu.

Laparoskopiska splenektomija. Laparoskopiskas splenektomijas gadījumā ķirurgs veic mazus griezienus ādā. Caur vienu no griezieniem vēderā ievieto caurulīti, kurai pievienota kamera. Ķirurgs skatās video ekrānā un izņem liesu izmantojot instrumentus, kas ievietoti pa pārējiem trīs griezieniem. Tad ķirurgs slēdz brūces.

Laparoskopiska splenektomija nav piemērota visiem. Dažos gadījumos ķirurgs var sākt operāciju izvēloties laparoskopisku pieeju, bet operācijas gaitā var izlemt, ka piemērotāka un drošāka būs vaļēja operācija un veiks lielāku griezienu.
 

Vaļēja splenektomija. Vaļējas splenektomijas gadījumā ķirurgs veiks ādas griezienu vēdera vidusdaļā, pabīdīs malā muskuļus un citus audus, lai vizualizētu liesu. Liesa tiek izņemta un brūce slēgta.

Fakti par procedūru

Profilaktiski jāsaņem vakcinācija pret pneimoniju, gripu, Haemophilus influenza b (Hib) un meningokoku;
Atsevišķos gadījumos pirms operācijas, tās laikā vai pēc operācijas tiek pārlietas asinis;
Pēc splenektomijas ir imūnsupresīvs (pazeminātas imunitātes) stāvoklis, un komplikāciju novēršanai iespējams profilaktiski jālieto antibiotikas;
Stacionārā parasti tiek pavadītas 2 līdz 6 dienas.

Sagatavošanās procedūrai

Iespējams jāveic asins pārliešana, lai Jums pietiktu asins šūnas pēc liesas izņemšanas;
Jāsaņem pneimokoku un iespējams citas vakcīnas, lai palīdzētu novērstu infekciju risku pēc splenektomijas;
Informējiet ārstu par lietojamiem medikamentiem, jo daži no tiem iespējams pirms operācijas jāpārstāj lietot;
Sešas stundas pirms operācijas nedrīkst neko ēst un dzert.

Izmaksas

Pakalpojumu izmaksām ir informatīva nozīme. Precīza pakalpojuma cena tiek aprēķināta pēc ārsta konsultācijas, ņemot vērā operācijas veidu, anestēzijas veidu un ilgumu, slimnīcā pavadāmo dienu skaitu, kā arī nepieciešamos materiālus, izmantojamās tehnoloģijas, individuālo specifiku un pacienta izvēli.

 • Nosaukums
 • Cena
 • Kods

Pacienta līdzmaksājumi par operāciju

Pacienta līdzmaksājums par ārstēšanos diennakts stacionārā (sākot ar otro dienu)
10
300101
+
Līdzmaksājums par vienā stacionēšanas reizē operāciju zālē veiktajām ķirurģiskajām operācijām
31
300104

Operācijas cena

Splenektomija (K48)
345,00
230052

Atlabšanas periods pēc operācijas

Ārstēšanās notiek stacionāra apstākļos vidēji 2-6 dienas, medicīnas personāla uzraudzībā 24 st/dnn;
Pēc operācijas var būt slikta dūša, sāpes brūces apvidū un drenas izejas vietās;
Ja operācijas laikā nav skarts kuņģa-zarnu trakts, tad jau nākamajā dienā var dzert un uzņemt viegli sagremojamu pārtiku;
Pēc izrakstīšanās brūce jāturpina pārsiet, nedrīkst celt smagumus vairāk par 5 kg apmēram 1 mēnesi.