Hemikolektomija (resnās zarnas operācija)

Hemikolektomija ir operācija, kuras laikā tiek izņemta resnās zarnas labā vai kreisā puse. Resnās zarnas garums ir apmēram 1-2 metri, tāpēc izoperējot vienu no resnās zarnas pusēm, funkciju daļēji kompensēt atlikusī resnās zarnas daļa. Hemikolektomija visbiežāk nepieciešama resnās zarnas audzēja ārstēšanā. Atkarībā no audzēja lokalizācijas, ķirurgs var veikt resnās zarnas labās vai kreisās puses izņemšanu.
Vairāk par pakalpojumu

Operācijas laikā ķirurgs izdara griezienu vēdera priekšējā sienā un izņem ar slimību skarto, kā arī daļu no veselas resnās zarnas, lai palielinātu operācijas efektivitāti, mazinātu audzēja atjaunošanās risku. Pēc vienas resnās zarnas puses izņemšanas atlikušās zarnas visbiežāk tiek savienotas kopā un atjaunota zarnu satura kustība normālā veidā. Atsevišķos gadījumos var būt nepieciešama stomas izveide, lai novirzītu zarnu saturu prom no savienojuma vietas. Stoma ir atvere vēdera priekšējā sienā, pie kuras piešūta zarnas daļa, caur kuru izdalās fēces speciālā savācēj maisā. Ja gadījumā ir nepieciešama stomas izveide, atkārtotas operācijas laikā vēlākā periodā var veikt stomas likvidēšanu un normālas zarnu satura kustības atjaunošanu.
Hemikolektomija var tikt izdarīta vaļējā jeb konvencionālā pieejā, vai laparoskopiskā jeb minimāli invazīvā pieejā. Vaļējās operācijas laikā ķirurgs izdara salīdzinoši lielāku griezienu vēdera priekšējā sienā, un tiešā redzes kontrolē operē resnās zarnas. Laparoskopiskas procedūras laikā ķirurgs caur salīdzinoši mazākiem griezieniem ievada kameru un smalkus instrumentus, ar kuriem pastarpināti operē resnās zarnas. Laparoskopiskas pieejas galvenās priekšrocības ir labāks kosmētiskais rezultāts, mazākas sāpes pēc operācijas, ātrāka zarnu darbības atjaunošanās, mazāks slimnīcā pavadītais laiks. Laparoskopiskās pieejas izmantošana nav iespējama visos saslimšanas gadījumos.

Fakti par procedūru

Kolorektālais jeb resnās zarnas vēzis ir trešais biežākais ļaundabīgais audzējs pasaulē;
Vienīgā ārstēšanas metode, ar kuru pacientu var potenciāli pilnībā atbrīvot no resnās zarnas vēža, ir ķirurģiskā resnās zarnas izņemšana;
Operācijas ilgums parasti variē no divām līdz četrām stundām;
Pēc operācijas izņemtais zarnas fragments tiek nosūtīts mikroskopiskai izmeklēšanai, kura palīdz precizēt audzēja veidu. Rezultāti parasti tiek saņemti pēc 2-3 nedēļām.

Sagatavošanās procedūrai

Pirms operācijas Jums būs nepieciešams veikt asins analīzes, kardiogrammu, plaušu rentgena un citus izmeklējumus;
Jums tiks rekomendēts neēst vismaz 6 stundas pirms operācijas, kā arī nedzert vismaz 2 stundas pirms operācijas;
Iepriekšējā dienā Jums tiks rekomendēts veikt zarnu sagatavošanos operācijai ar speciāliem zarnu tīrīšanas līdzekļiem.

Izmaksas

Pakalpojumu izmaksām ir informatīva nozīme. Precīza pakalpojuma cena tiek aprēķināta pēc ārsta konsultācijas, ņemot vērā operācijas veidu, anestēzijas veidu un ilgumu, slimnīcā pavadāmo dienu skaitu, kā arī nepieciešamos materiālus, izmantojamās tehnoloģijas, individuālo specifiku un pacienta izvēli.

  • Nosaukums
  • Cena
  • Kods

Pacienta līdzmaksājumi par operāciju

Pacienta līdzmaksājums par ārstēšanos diennakts stacionārā (sākot ar otro dienu)
10
300101
+
Līdzmaksājums par vienā stacionēšanas reizē operāciju zālē veiktajām ķirurģiskajām operācijām
31
300104

Operācijas cena

Laparaskopiska resnās, taisnās zarnas rezekcija (K56)
1990,00
230016

Atlabšanas periods pēc operācijas

Pēc operācijas periods ir atkarīgs no saslimšanas smaguma, operācijas norises un Jūsu vispārējā veselības stāvokļa;
Visbiežāk pirmajās dienās pēc operācijas pacienti jūt vidēji stipras vai stipras sāpes griezienu vietās, kas tiek kontrolētas ar pretsāpju līdzekļiem. Pēc operācijas Jūs varēsiet dzert ūdeni;
Pāris dienu laikā atkarībā no zarnu darbības atjaunošanās Jūsu diēta tiks pakāpeniski tuvināta normālai, saudzējošai diētai. Pēc vaļējas operācijas pacienti visbiežāk tiek izrakstīti 7.-9. pēc operācijas dienā;
Pēc laparoskopiskas operācijas pacienti visbiežāk tiek izrakstīti 5.-7. pēc operācijas dienā. Lielākā daļa ikdienas aktivitātes, tādas kā mazgāšanās, kāpšana pa trepēm, auto vadīšana, var tikt atsāktas vienas līdz divu nedēļu laikā. Atgriešanās darbā parasti tiek rekomendēta 1-2 nedēļas pēc laparoskopiskas un 2-3 nedēļas pēc vaļējas operācijas. Smagumu celšana >5kg, kā arī smaga fiziska slodze netiek rekomendēta vismaz 4-6 nedēļas.