Epitēlijķermenīšu operācija

Epitēlijķermenīši ir iekšējās sekrēcijas dziedzeri, kas visbiežāk lokalizējas kaklā pie vairogdziedzera mugurējās virsmas. Lielākajai daļai cilvēku ir 4 epitēlijķermenīši. Viena normāla epitēlijķermenīša masa parasti ir mazāka par 50 mg, un tā lielums – apmēram 4x3x2mm. Vizuāli epitēlijķermenīšus ir grūti diferencēt no apkārtējiem taukaudiem.
Vairāk par pakalpojumu

Epitēlijķermenīšu vienīgais, bet ļoti svarīgais mērķis ir regulēt kalcija līmeni asinīs, lai nervu un muskuļu sistēmas varētu pareizi strādāt. Pastāvīgi epitēlijķermenīši mēra kalcija līmeni asinīs, un, ja kalcija līmenis asinīs samazinās, epitēlijķermenīši to pamana un sāk ražot parathormonu, kas paņem no kauliem nedaudz kalcija un aiznes to asinīs. Kad kalcijs asinīs atkal ir pietiekamā daudzumā, epitēlijķermenīši pārstāj ražot parathormonu.
Ja viens vai vairāki epitēlijķermenīši ir pārāk aktīvi un ražo pārāk daudz parathormonu, tādējādi izsaucot kalcija līdzsvara traucējumus organismā, rodas slimība, kuru sauc par hiperparatireozi. Visbiežākais pastiprinātas parathormona pārprodukcijas iemesls ir labdabīga audzēja izveidošanās vienā epitēlijķermenītī. Viena epitēlijķermenīša labdabīgu audzēju sauc par adenomu. Par epitēlijķermenīšu hiperplāziju sauc stāvokli, ja visi četri epitēlijķermenīši ražo pārāk daudz parathormonu. Ļoti retos gadījumos sastopams epitēlijķermenīšu vēzis. Šādos gadījumos Jums ir nepieciešama epitēlijķermenīšu operācija.


Hiperparatireozi iespējams izārstēt tikai ķirurģiskā ceļā. Epitēlijķermenīšu operāciju veic caur horizontālu lokveida ādas griezienu kaklā apmēram 2 cm virs krūšukaula. Pirms operācijas, operācijas laikā un pēcoperācijas mērīsim parathormona līmeni asinīs. Tā svārstības ļauj spriest par operācijas rezultātu.


Daļa epitēlijķermenīšu operācijas tiek veiktas minimāli invazīvi, tas nozīmē, ka operācija notiek caur 2 cm garu griezienu, caur kuru ievada endoskopu, kuram galā ir kamera. Operāciju veic skatoties videomonitorā un ar speciālu instrumentu palīdzību izoperē patoloģisko epitēlijķermenīti.
Dažkārt pēc epitēlijķermenīša izņemšanas operācijas vietā ievieto drenu - nelielu elastīgu trubiņu, caur kuru uz ārpusi izvada audu šķidrumu, kas rodas operācijas rezultātā. Drenu parasti izņem pirmajā pēcoperācijas dienā.


Operācijas ilgums atkarīgs no operācijas apjoma, variē apmēram no 40-120 minūtēm.
Operācija noris vispārējā anestēzijā. Tas nozīmē, ka pacients guļ, neko nejūt, nedzird, kā arī elpošanu un citas dzīvībai svarīgās funkcijas tiek kontrolētas un uzturētas ar aparātu palīdzību.


Operācijas laikā ķirurgam nepieciešams ne tikai izoperēt epitēlijķermenīti, bet arī svarīgi atrast un saglabāt balss nervus. Pie katras vairogdziedzera daivas ir viens balss nervs.


Pacients pēc epitēlijķermenīša operācijas parasti izrakstās no slimnīcas nākamajā pēcoperācijas dienā.

Fakti par procedūru

Pēc operācijas var būt nespēks, vājums. Jums jāparūpējas, lai būtu līdzi pavadonis, kas palīdzēs nokļūt mājās;
Epitēlijķermenīša histoloģiskās izmeklēšanas atbilde zināma apmēram 14 dienas pēc operācijas;
Epitēlijķermenīšu operācijas veic arī mazinvazīvi;
Ķirurģijas klīnikā katru gadu tiek veiktas 40-50 epitēlijķermenīšu operācijas.

Sagatavošanās procedūrai

Pacients stājās ķirurģijas nodaļā operācijas dienā agri no rīta plkst. 7:00 tukšā dūšā. Iepriekšējā dienā pastiprināti dzeriet ūdeni;
Dažreiz, lai sagatavotos operācijai, pacientam nepieciešams stacionēties dienu pirms operācijas;
Informējiet ārstu par medikamentiem, kurus Jūs lietojat. Dažkārt jāpārtrauc medikamentu lietošana, vai jāpielāgo to deva atbilstoši situācijai;
Informējiet ārstu arī par alerģijām vai citām nopietnām slimībām, ar kurām slimojat.

Izmaksas

Pakalpojumu izmaksām ir informatīva nozīme. Precīza pakalpojuma cena tiek aprēķināta pēc ārsta konsultācijas, ņemot vērā operācijas veidu, anestēzijas veidu un ilgumu, slimnīcā pavadāmo dienu skaitu, kā arī nepieciešamos materiālus, izmantojamās tehnoloģijas, individuālo specifiku un pacienta izvēli.

  • Nosaukums
  • Cena
  • Kods

Pacienta līdzmaksājumi par operāciju

Pacienta līdzmaksājums par ārstēšanos diennakts stacionārā (sākot ar otro dienu)
10
300101
+
Līdzmaksājums par vienā stacionēšanas reizē operāciju zālē veiktajām ķirurģiskajām operācijām
31
300104
vai
Pacienta līdzmaksājums par ārstēšanos dienas stacionārā (par katru dienu) vai vienreizējs līdzmaksājums, saņemot invazīvās kardioloģijas, invazīvās radioloģijas un ķirurģiskos pakalpojumus
7
300103
+
Pacienta līdzmaksājums par katru ambulatori vai dienas stacionārā veikto operāciju
4
300105

Operācijas cena (kopējās izmaksas)

Vairogdziedzera vai epitēlijķermenīšu operācija (gadījuma cena)
1300,00
230054

Atlabšanas periods pēc operācijas

Atveseļošanās atkarīga no slimības rakstura. Operācijas brūce sadzīst 7 dienu laikā. Vairākums cilvēku atgriežas pie ikdienas darbiem pēc 1-2 nedēļām;
Pēc operācijas var mazināties kalcija līmenis, tad paradās tirpšana plaukstu pirkstgalos, sejā;
Pastāv iespēja, ka īslaicīgi vai visu mūžu vajadzēs lietot kalcija preparātus un D vitamīnu;
Pēc operācijas uz laiku var būt izmainīta balss. Reti pilnīga balss nerva bojājuma gadījumā balss var palikt izmainīta uz visu mūžu.