Aktuālā informācija par koronavīrusu

 

INFORMĀCIJA IEDZĪVOTĀJIEM: 

 

84139254_617266469091172_426956273624285184_o_3.png

 

INFORMĀCIJA ĀRSTIEM: https://spkc.gov.lv/lv/aktualitates/get/nid/760

 

Biežāk uzdotie jautājumi:

 

J. Vai ir droši uzņemt viesus no Ķīnas?
 

A. Pasaules Veselības organizācija neiesaka izolēt visus ceļotājus, kuri bijuši Ķīnā. Arī tad, ja lidmašīnā, lidostā vai citā sabiedriskā vietā cilvēks ir sastapies ar ceļotājiem no Ķīnas, uz šiem pasažieriem ierobežojumi neattiecas.

Papildu drošības pasākumi attiecas uz ceļotājiem, kuri atgriežas no Uhaņas (Hubei provinces) un, kuriem ir novērojami gripai līdzīgi simptomi.

 

J. Ko mēs varam teikt par šo jauno vīrusu un ar to saistīto uzliesmojumu šajā posmā?


A. Šo uzliesmojumu izraisa jauns koronavīruss, un tāpēc joprojām ir daudz nezināmo un daudz neskaidrību, piemēram, par vīrusa virulenci un patogenitāti, skarto pacientu smagumu, tā transmisiju, rezervuāru un infekcijas avotu. Līdz šim pieejamās epidemioloģiskās analīzes ir ierobežotas, kas rada daudz neskaidrību par uzliesmojuma īpašībām un dinamiku.

Koronavīrusus konstatēja 60. gadu vidū, un ir zināms, ka tie inficē cilvēkus un dažādus dzīvniekus (tostarp putnus un zīdītājus). Ir zināms, ka šī vīrusu saime izraisa slimību cilvēkiem, sākot no biežās saaukstēšanās līdz smagākām vai pat letālākām slimībām, piemēram, Tuvo Austrumu respiratorais sindroms (MERS) un smagais akūtais respiratorais sindroms (SARS).

Iepriekšējās smagās ar koronavīrusu saistītās slimības, piemēram, SARS un MERS, ir mazāk pārnēsājamas nekā gripa, bet tās ir bijušas pakļautas lieliem lokāliem un nosokomiāliem uzliesmojumiem.

Pamatojoties uz vīrusa sekvenci, šis jaunais koronavīruss ir ģenētiski cieši saistīts ar 2003. GADA SARS vīrusu.

Pašlaik nav vakcīnas pret koronavīrusiem.

Ir daži rādītāji, ka 2019-nCoV neizplatās tik viegli kā, piemēram, SARS-CoV. Pamatojoties uz sākotnējiem datiem, aprēķinātais pamata reprodukcijas skaitlis (gadījumu skaits, kad viens inficēts pacients rada vidēji infekcijas laikā) pašlaik ir mazāks (1,4-2,5) nekā SARS (2-3).


J. Kādi ir simptomi un ārstēšanas iespējas?


A. Saskaņā ar pašreizējām zināšanām nCoV slimības klīniskās pazīmes un simptomi ietver drudzi, klepu un apgrūtinātu elpošanu ar pneimonijas radioloģiskajām atradnēm. Pacientiem var būt viegla, vidēji smaga vai smaga slimība, tostarp smaga pneimonija, akūts respiratorā distresa sindroms, sepse un septisks šoks.

Šai slimībai nav īpašas ārstēšanas, tāpēc klīniskā pieeja ir simptomātiska, pamatojoties uz pacienta klīnisko stāvokli. Turklāt ļoti efektīva var būt uzturošā aprūpe (piemēram, uzturošā terapija un uzraudzība – skābekļa terapija, šķidruma vadīšana, pretvīrusu līdzekļi) inficētām personām.