Published on Stradiņa slimnīca (https://www.stradini.lv)

Vairāk nekā 70 gadus Otorinolaringoloģijas klīnika ir nodrošinājusi izcilību visaptverošai ausu, kakla un deguna slimību pacientu ārstēšanai un aprūpei. Mūsu sertificētie ārsti ir gatavi diagnosticēt un ārstēt jūsu ausu, deguna un kakla saslimšanas izmantojot mūsdienīgu aparatūru gan ambulatorā pieņemšanā, gan moderni aprīkotās operāciju zālēs.

LOR klīnika.png

Video "Paula Stradiņa slimnīcas Otorinolaringoloģijas (LOR) klīnika"

Vidusauss ķirurģija

Mūsu klīnikā tiek veiktas operācijas gan hroniska vidusauss iekaisuma likvidēšanai, gan dzirdes atjaunošanai. Sakarā ar bungplēvītes vai dzirdes kauliņu bojājumiem, tiek veikta timpanoplastika, dzirdes kauliņu protežēšana, stapedoplastika.

Kohleārā implantācija

Mūsu klīnikā kopš 2002.gada tiek veiktas kohleārās implantācijas gan bērniem, gan pieaugušajiem. Kohleārās implantācijas būtība ir speciālas dzirdes ierīces ievietošana iekšējā ausī, kas nodrošina dzirdes uztveri un pārvadi uz dzirdes nervu un smadzenēm.

Kopš 2013. gada kohleāro implantāciju apmaksā valsts arī pieaugušajiem 5. pakāpes vājdzirdības gadījumā. Potenciālie kohleāro implantu kandidāti tiek aicināti pieteikties vizītē pie dr. Guntas Sumeragas, līdzi ņemot iepriekš vektos izmeklējumus, ārsta slēdzienus.

Deguna dobumu un blakus dobumu ķirurģija

Mūsu klīnikā iespējams veikt praktiski jebkuru deguna operāciju. Operācijas var veikt gan endoskopiski, gan mikroskopa kontrolē.

Visbiežāk tiek veiktas deguna starpsienas korekcijas, deguna blakus dobumu endoskopiskās operācijas, funkcionālās deguna blakus dobumu operācijas, deguna polipu izņemšana.

Tiek veiktas arī deguna plastiskās operācijas, ja deguna deformācija ir saistīta ar deguna elpošanas traucējumiem.

Balsenes operācijas

Ir iespējas veikt dažādas balsenes operācijas balss saišu mezgliņu, polipu, Reinikes tūskas gadījumā. Operācijas tiek veiktas vispārējā anestēzijā mikroskopa kontrolē.

Mandeļu operācijas (tonsilektomijas)

Hroniska tonsilīta gadījumā veicam mandeļu izņemšanu - tonsilektomiju. Operācijas notiek vispārējā anestēzijā.

Timpanostomija (ventilācijas caurulīšu ievietošana)

Sekrteora otīta gadījumā, ja ir neefektīva konservatīvā terapija, tiek veikta timpanostomija. Mikroskopa kontrolē veic bungu plēvītes incīziju un ievieto nelielu teflona caurulīti, kura nodrošina bungu dobuma ventilāciju. Operācija tiek veikta lokālā anestēzijā, pēc operācijas veikšanas pacients tajā pašā dienā var doties mājup.

Fibrolaringoskopija.

Tā ir izmeklēšanas metode, ar kuru var apskatīt balseni, balss saites, rajonu zem balss saitēm, ja nepieciešamas, fibrolaringoskopijas laikā var arī veikt biopsiju. Fibrolaringoskopija būtu jāveic visiem pacientiem, kuriem ir sūdzības par balss aizsmakumu, sausu klepu, rīšanas traucējumiem, ja neizdodas balseni apskatīt vizītes laikā ar netiešās laringoskopijas metodi (spogulīti) izteikta vemšanas refleksa vai balsenes anatomisko īpatnību dēļ.

Izmeklējuma laikā tiek veikta vietējā anestēzija, tad caur degunu tiek ievadīts tievs vads, kuram galā ir kamera, ārsts apskata balseni, ja nepieciešamas, ar nelielām biopsijas knaiblītēm paņem gabaliņu no balsenes audiem, ko nosūta izmeklēšanai (biopsija).


Audiometrija

Audiometrija ir dzirdes izmeklējums, kas nosaka dzirdes slieksni

Ar tonālo sliekšņa audiometriju un virssliekšņa audiometriju ir iespējams izvērtēt dzirdi visā dzirdamo frekvenču diapazonā, kā arī diferencēt vidusauss vai iekšējās auss, dzirdes nerva bojājumu. Audiometrija jāveic visos gadījumos, kad pacientam ir sudzības par dzirdes traucējumiem, troksni ausīs.

   

Kā notiek audiometrija?

Audiometrijas laikā uz abām ausīm un aizauss rajonā tiek uzlikti mikrofoni (austiņas), kurās tiek dota noteiktas frekvences skaņa pieaugošā skaļumā.

Rezultāts ir grafiska līkne.

 

Timpanometrija

Timpanometrija ir izmeklējums, kas nosaka bungu plēvītes kustīgumu, spiedienu bungu dobumā, bungu dobuma tilpumu.
Timpanometrija jāveic visos gadījumos, kad ir sūdzības par dzirdes pazemināšanos.

Kā notiek timpanometrija?

Timpanometrijas laikā ārēja auss ejā tiek ievietota zonde ar gumijas uzgalīti, auss ejā tiek radīts gaisa retinājums, mērot bungu plēvītes kustīgumu un spiedienu bungu dobumā.

 

Paplašinātie dzirdes un līdzsvara izmeklējumi

Katru dienu konsultatīvajā poliklīnikā ir pieejamas augsti kvalificēta otoneirologa konsultācijas. Otoneirologs konsultē pacientus ar galvas reiboņiem un līdzsvara traucējumiem.

 

Videonistagmogrāfija

Nistagms ir patvaļīgas acs ābolu kustības. Nistagmogrāfija ir izmeklējums, kurā reģistrē nistagmu, tā pakāpi. Izmeklējums veicams visiem pacientiem, kuriem ir sūdzības par reiboņiem.

Kā notiek izmeklējums?

Izmeklējuma laikā uz acīm tiks uzliktas speciālas brilles, kurās ir iemontēta kamera, kas reģistrē acs ābolu kustību.

 

Rinomanometrija

 

Izmeklējums, kas parāda deguna eju caurlaidību, gaisa plūsmu cauri degunam. Jāveic visiem pacientiem, kuriem ir sūdzības par apgrūtinātu elpošanu caur degunu visdažādāko iemeslu dēļ- deguna starpsienas izliekums, alerģiskas iesnas, adenoīdi, deguna polipi, hroniskas iesnas utt.

Kā notiek izmeklējums?

Ar šīs metodes palīdzību iespējams izvērtēt ķirurģiskās ārstēšanas nepieciešamību un operācijas apjomu, veiktās operācijas efektivitāti.

Balss traucējumu izmeklēšana un videolaringoskopija.


Otorinolaringoloģijas klīnika atrodas A korpusa 3.stāvā

Ambulatorā daļa atrodas Poliklīnikā A korpusa 1. stāvā