Pieraksta tālrunis: 67069280
Iestatījumi
Fonta izmērs
Kontrasts

Perkutāna nefrolitotripsija (PCNL)

Apraksts

Perkutāna nefrolitotripsija ir operācija, kuras laikā tiek evakuēti nierakmeņi no nieres dobās sistēmas, kuri spontāni paši nespēj iziet laukā. Nefroskops tiek ievietots nieres dobajā sistēmā caur nelielu griezienu ādā un tiek veikta nierakmeņu evakuācija.
Perkutānu nefrolitotripsiju izmanto lielu akmeņu evakuēšanai ( > 1cm diametrā) vai kad citas ārstēšanas metodes nav devušas vēlamo rezultātu vai to veikšana ir neiespējama.

Kad rekomendē PCNL

PCNL tiek rekomendēta parasti sekojošos gadījumos:

  • Lieli konkrementi nierē bloķē vairāk kā vienu zaru no nieres savācējsistēmas (kalici) zināmi arī kā koraļļakmeņi;
  • Nierakmens ir lielāks kā 1cm diametrā;
  • Lieli konkrementi urīnvada augšējā 1/3;
  • Citas terapijas metodes nav devušas vēlamo rezultātu/

Pirms Jums tiks nozīmēta šī operācija, ārstējošais ārsts nozīmēs Jums vairākus izmeklējumus. Urīna un asins analīzes, lai izvērtētu, vai nav infekcijas, vai citas problēmas. Datortomogrāfiju (CT), kas palīdz izvērtēt nierakmens lokalizāciju un izmēru.

Riski

Visbiežākie riski ir sekojoši:

  • Asiņošana;
  • Infekcija;
  • Nieres un blakus esošo orgānu ievainojums;
  • Nepilnīga nierakmeņu evakuācija.

Kā sagatavoties plānotajai operācijai

PCNL vienmēr tiek veikta stacionārā, vispārējā anestēzijā, kas nozīmē, ka Jūs guļat visu operācijas laiku un nejūtat nekādas sāpes.

Pēc operācijas Jums tiks nozīmēta profilaktiska antibakteriāla terapija, lai samazinātu infekcijas attīstīšanās risku.

Ka tiek veikta operācija

  • Sagatavošanās – operācijas zālē vispārējā anestēzijā urologs ievada smalku cauruli caur urīnizvadkanālu urīnpūslī un tālāk pa urīnvadu līdz nierei. Izmantojot speciālu kontrastvielu un Rentgena iekārtu, tiek iekontrastēta nieres dobā sistēma, kas ļauj veikt nieres punkciju.
  • Operācijas norise – Rentgena vai ultrasonoskopijas kontrolē tiek veikta nieres dobās sistēmas punkcija, tālāk paplašinot piekļuves kanālu tiek ievietots nefroskops caur kuru tiek veikta nierakmeņu fragmentēšana, kad fragmenti ir pietiekoši mazi, tad caur šo nefroskopu tie tiek evakuēti no nieres dobās sistēmas.

Akmeņu fragmentus būtu nepieciešams nosūtīt uz analīzi, lai noteiktu to sastāvu!!!

  • Pēc operācijas periods – būs nepieciešams vēl pāris dienas uzturēties stacionārā. Sekot līdzi urīna sastāvam caur speciālu caurulīti, kas būs atstāta nieres dobajā sistēmā caur griezienu ādā. No stacionāra pacientu/ti izraksta pēc dažām dienām ar vai bez šīs caurulītes. Mājās pacientam pirmās 1- 2 nedēļas vajadzētu izvairīties no smagumu celšanas, sekot līdzi urīna krāsai (ja parādās pēkšņi aveņu sārts urīns, līdzīgs kečupam ar asins recekļiem) vai vispārējam stāvoklim (strauji sāk celties ķermeņa temperatūra, parādās drebuļi vai stipras sāpes operācijas rajonā, kas nemazinās pēc pretsāpju medikamentu lietošanas) ir jāsazinās ar savu ārstējošo urologu vai jādodas uz tuvāko neatliekamās medicīnas centru.

Rezultāts

Jūsu ārstējošais urologs vēlēsies Jūs satikt aptuveni pēc 3- 6 nedēļām, lai veiktu CT vēdera dobumam, lai izvērtētu vai ir evakuēti visi konkrementi no nieres un nav traucēta urīna attece no nieres dobās sistēmas. Kā arī veikt nierakmeņu sastāva analīzi, lai izvērtētu to sastāvu un pārrunātu iespējamos prevencijas pasākumus, lai izvairītos nākotnē no nierakmeņu slimības recidīva.

www.urolit.lv

Pakalpojuma tips
Stacionārs