Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcā pirmo reizi tiek veikta unikāla aortas operācija

31. Maijs

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcā ir sekmīgi norisinājusies unikāla operācija, kuras laikā tika veikta komplicētas aortas aneirismas endoprotezēšana ar inividuāli dizainētu un ražotu stenta protēzi. Operācija noritējusi veiksmīgi un nedēļas beigās plānots pacientu izrakstīt mājās.

Līdz šim pacientiem nebija iespējas uz šādu ārstēšanu Latvijā un tādēļ šos pacientus bija jāsūta ārstēties uz Vāciju un citām Eiropas valstīm. Tas ir liels sasniegums, jo turpmāk pacientus varēs operēt Latvijā, tādējādi atvieglojot pacientiem palīdzības saņemšanu un ietaupot daudz resursu.

Aorta ir lielākā ķermeņa artērija, kura nes asinis no sirds uz pārējo organismu. Dažādu slimību ietekmē aorta var sākt deģenerēties un paplašināties, veidojot aneirismas. Aneirisma ar laiku paliekot lielāka, aortas sieniņu padarot plānāku, tādēļ konkrētā brīdi aorta var plīst. Plīsuma gadījumā nomirst aptuveni 80 procenti pacientu. Ja konkrētajā aneirismā ir iekļauti svarīgi asinsvadi, kuri aiziet uz smadzenēm, zarnām un nierēm, tad šāda veida ārstēšana ir komplicēta - gan ķirurģiski, gan endovaskulāri kas kopumā ir ļoti sarežģīti. Latvijā šādas komplicētas aneirismas netika ārstētas, jo tas prasa gan zināšanas, gan tehnisko aprīkojumu. Šādas operācijas prasa speciāli aprīkotas hibrīd-operāciju zāles, kas apvieno ne tikai iespēju operēt pacientu ķirurģiski, bet ir arī aprīkota ar speciālu rentgena aparatūru. Pateicoties operācijai, ir glābta pacienta dzīvība, samazināts komplikāciju risks, ir panākta ātra darba spēju atjaunošanās. Atvērtas ķirurģiskas operācijas gadījumā, darba spējas tiek zaudētas uz gadu, bet pateicoties šai unikālajai operācijai, darba spējas atjaunosies nedēļas laikā. Pacientam tiek būtiski samazinātas sāpes, kādas tās var būt pēc atvērtām ķirurģiskām operācijām.

Operācija tika veikta LU profesora Daina Krieviņa vadībā ar Diseldorfas slimnīcas asinsvadu ķirurģijas vadītāja profesora Huberta Šelciga atbalstu. Operācijā piedalījās profesors Dainis Krieviņš, profesors Huberts Šelcigs, Doc. Jānis Šavlovskis, Dr. Kaspars Ķīsis, Dr. Mārcis Gediņš, Dr. Edgars Zellāns u.c.

Paldies iesaistītajam medicīnas personālam! Mēs lepojamies ar jums!