Brāļu Zariņu stipendijas saņem trīs jaunie Stradiņa slimnīcas ārsti

21. Septembris

Šodien, 21. septembrī, 8. Latvijas Ārstu kongresa atklāšanas dienā pasniegtas Latvijas Medicīnas fonda (LMF) Zariņu medicīnas studiju ceļojuma stipendijas 6000 ASV dolāru apjomā četriem Latvijas ārstiem, tostarp trim Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas speciālistiem – anesteziologam reanimatologam Edgaram Zellānam, LU rezidentei radioloģijā Urzulai Safronovai, LU rezidentam kardioķirurģijā Kristiānam Meidropam. Stipendija piešķirta arī Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas pediatrei, infektoloģei Guntai Laizānei.

Stipendiju mērķis vienmēr ir bijis palīdzēt Latvijas ārstiem papildināt zināšanas dažādās ārzemju augstskolās un zinātniskās laboratorijās. Stipendija ir plānota studiju ceļojumiem uz Eiropas vai citām valstīm vaina līdz sešu mēnešu garumā, lai piedalītos slimnīcu, medicīnas centru un universitāšu klīniskajā vai pētniecības darbā un studijās.

2016. gadā Zariņu Medicīnas studiju ceļojumu stipendiju 5000 ASV dolāru apmērā katrs saņēma Stradiņa slimnīcas Patoloģijas institūta vadītājs, ārsts patologs Jurijs Nazarovs, kā arī RSU rezidents neatliekamajā palīdzībā Jevgēņijs Kravčuks, kurš strādā Stradiņa slimnīcas Neatliekamās medicīnas centrā.

Ārstu – brāļu Bertrama un Kristapa Zariņu no ASV – vizīte Latvijā ir saistīta ar vairākiem nozīmīgiem notikumiem. 20. septembrī Latviešu ārstu un zobārstu apvienība, kuras biedri ir abi ārsti, atzīmē savu 70 gadu jubileju Rīgā ar nozīmīgu konferenci Rīgas Stradiņa Universitātē, savukārt, 21. septembrī sākas 8. Latvijas Ārstu kongress, kura laikā tiks pasniegtas Zariņu stipendijas un nolasīti referāti. Abiem brāļiem Zariņiem ir nepārvērtējama nozīme arī ārstu kongresu tradīcijas iedibināšanā, jo viņi ir Pirmā vispasaules latviešu ārstu kongresa dibinātāji pirms trīsdesmit gadiem.

Stenfordas Universitātes profesors Kristaps Zariņš apmeklē Stradiņa slimnīcu un tās jauno korpusu. Pirmais no labās profesors Kristaps Zariņš, pirmais no kreisās – profesors Dainis Krieviņš

Stenfordas Universitātes profesors Kristaps Zariņš apmeklē Stradiņa slimnīcu un tās jauno korpusu. Pirmais no labās profesors Kristaps Zariņš, pirmais no kreisās – profesors Dainis Krieviņš

Par Zariņu medicīnas studiju stipendijām un mecenātu Normanu Naitu

Stipendijas Latvijas ārstiem tiek piešķirtas kopš 1992. gada, kad pirmo stipendiju saņēma dr. Valdis Zatlers.  Idejas ierosinātājs bija mecenāts Normans Naits (Norman Knight, ASV), kurš ziedoja Latvijas Medicīnas Fondam ar mērķi atzīmēt un novērtēt latviešu ārstu no ASV  - brāļu Bertrama Zariņa (Hārvarda Universitātes ortopēdijas profesors) un Kristapa Zariņa (Stenforda Universitātes ķirurģijas profesors) ieguldījumu Latvijas medicīnas attīstībā.

Kopš 1992. gada stipendijas saņēmuši 36 jaunie speciālisti kopsummā par 215 000 ASV dolāriem. Stipendijas mērķis vienmēr ir bijis palīdzēt Latvijas ārstiem papildināt zināšanas dažādās ārzemju augstskolās un zinātniskās laboratorijās. Stipendija domāta tiem ārstiem, kuri vēlas apgūt jaunas, līdz šim Latvijā nepielietotas vai mazpielietotas ārstēšanas metodes, Latvijai trūkstošas vai aktuālas specialitātes, kā arī jaunu, progresīvu darba organizācijas metožu apguvei. Informācija par Latvijas Medicīnas Fondu un stipendiātiem www.latvianmedicalfoundation.org